Marek A. Cichocki odebrał Nagrodę im. bł. Władysława Bukowińskiego

W trakcie uroczystej gali otwierającej XI edycję Festiwalu „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci” prof. Marek A. Cichocki – współzałożyciel środowiska Teologii Politycznej – otrzymał Nagrodę im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego. Wyróżnienie zostało wręczone filozofowi za całokształt twórczości. Serdecznie gratulujemy!

„Jest Marek Cichocki buntownikiem, człowiekiem wolnym, intelektualistą nie poddającym się modom. Jest pisarzem bardzo emocjonalnym, fascynującym erudytą. Jest też człowiekiem zafascynowanym Polską i Polakami. Polska nie jest dlań prowincją, zakompleksionymi kresami, zaniedbanym przedmieściem czy przedmurzem” – tymi słowami wybrzmiała laudacja prof. Marka A. Cichockiego z okazji przyznania mu Nagrody imienia błogosławionego księdza Władysława Bukowińskiego. Autorem słów laudacji był Wojciech Tomczyk, uznany dramaturg i felietonista. Wyróżnienie wręczył dyrektor Festiwalu, Arkadiusz Gołębiewski.

Nagroda im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego – polskiego księdza, więźnia sowieckich łagrów i duszpasterza misyjnego działającego w Kazachstanie i Azji Środkowej – przyznawana jest za zasługi literackie w opowiadaniu i popularyzacji historii. W uroczystej przemowie docenione zostały dwie publikacje filozofa: „Porwanie Europy”, przenikliwy obraz relacji pomiędzy krajami Europy Zachodniej i państwami wstępującymi do Unii Europejskiej – w tym Polski – oraz wydana przez Teologię Polityczną książka „Północ i południe”, zawierająca błyskotliwa próbę redefinicji geopolitycznego miejsca Polski: z osi Wschód-Zachód, na oś Północ-Południe, w której centralną rolę odgrywa starożytny Rzym i jego forma cywilizacyjna.

Północ i południe, najnowsza książka Cichockiego jest wręcz wybuchowa. Zmusza do weryfikacji naszych poglądów na polskie dzieje

Północ i południe, najnowsza książka Cichockiego jest wręcz wybuchowa. Po pierwsze zmusza do weryfikacji naszych poglądów na polskie dzieje. Cichocki analizuje polską historię, ukazując nam jej istotne punkty zwrotne. Mało tego, zmusza nas do weryfikacji naszych wyobrażeń o miejscu Polski w Europie. Nie zajmuje się Polską jako terytorium między Rosją i Niemcami, przeciągiem między wschodem i zachodem. Przenosi nas na południe. Tam, w doświadczeniu Rzymu, sytuuje nasze korzenie” – opisywał publikację prof. Cichockiego Wojciech Tomczyk.

Wyróżnienie wręczono podczas gali rozpoczęcia Festiwalu NNW, którego jedną z z idei przewodnich jest stworzenie przestrzeni, umożliwiającej spotkanie się świadków naszej najnowszej historii. Oficjalna gala była okazją do uhonorowania tych, którzy z odwagą walczyli o przyszłą wolność kraju. Sygnetem Wolności nagrodzony został kpt. Eugeniusz Siemaszko. – Złożyliśmy przysięgę, że będziemy walczyć jak legioniści. Wiem, że młodzież kocha Polskę i będzie myślała tak, jak myślał Piłsudski. – mówił do zebranych w Teatrze Muzycznym kpt. Siemaszko. Sygnetem Niepodległości, przyznawanym świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju, pośmiertnie uhonorowano m.in. Józefa Batorego. Nagrodę odebrał brat – Franciszek Batory. – Ta nagroda nobilituje. Bohaterowie swój wieniec laurowy w postaci wolnej, demokratycznej Polski ofiarowali nam – mówił. Sygnet Niepodległości przyznano również m.in.: ks. Sylwestrowi Zychowi, Andrzejowi Leszkowi Wernicowi, Antoniemu Lenkiewiczowi, Danucie Szyksznian-Ossowskiej. Kolejnym wyróżnieniem przyznawanym podczas oficjalnej Gali Otwarcia były Drzwi do Wolności. Laureatami nagrody zostali m.in.: ks. Aleksander Smędzik, Mieczysław Chojnacki, Dorota Błazewicz, Dorota Dejneka, Romuald Lazarowicz. Publiczność wielokrotnie wyrażała szacunek do nagrodzonych owacjami na stojąco. Nie brakowało wspomnień, chwil wzruszeń oraz podziękowań. Galę uświetniła oprawa artystyczna w wykonaniu muzyków i wokalistów.

W 2018 r. Nagroda im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego została przyznana poecie, eseiście i krytykowi literackiemu – Przemysławowi Dakowiczowi.

Kacper Anaczkowski

Przeczytaj pełny tekst laudacji. Marka A. Cichockiego.

Książka „Północ i południe” dostępna jest w księgarni Teologii Politycznej.

Źródło zdjęcia: www.gdynia.pl