„Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła” – Brandon Voght

Liczba młodych ludzi odwracających się od Kościoła jest niepokojąca. Konsekwencją ponurych statystyk są przejmujące historie zranionych rodzin. Rodzice tęsknią za powrotem swoich dzieci do Kościoła, pytając: „Gdzie popełniliśmy błąd?”. Nie powinniśmy ze spokojem podchodzić do problemu i czekać na zmianę sytuacji. Potrzebujemy nowej strategii. Musimy zrozumieć prawdziwe powody, dla których młodzi rezygnują z wiary, i opracować plan, dzięki któremu będą chcieli powrócić do Kościoła i życia wiarą.

 

Powrót jest jednym z najlepszych opracowań na temat odchodzenia katolików z Kościoła, zawierającym głębokie spostrzeżenia na temat tego, dlaczego ludzie porzucają wiarę katolicką. Autor nikogo nie obwinia, nie szuka też kozła ofiarnego, co charakteryzuje niektóre podejścia do problemu. Skupia się natomiast na pokonywaniu trudności, kładzie nacisk na to, co rodzice mogą powiedzieć i zrobić, aby odpowiednio zareagować na obiekcje swoich dzieci, odbudować wzajemną relację i pomóc im odnaleźć drogę powrotną do Kościoła – napisał bp Robert Barron w przedmowie do książki: „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła” (tytuł oryginalny: Return: How to Draw Your Child Back to the Church).

Amerykańskie statystyki są bezlitosne. Tylko 7% młodych osób wychowanych w wierze katolickiej dalej praktykuje swoją wiarę. Inne obliczenia podają, że na każdą osobę, która przyjmuje wiarę katolicką przypada siedem, które opuszczają Kościół.

W pierwszej części Vogt próbuje znaleźć przyczyny takiej sytuacji. Słusznie podkreśla, że często przyczyną jest niezrozumienie nauczania Kościoła, głównie dotyczy to zagadnień związanych z seksualnością (młodzi widzą zakazy a nie afirmację godności człowieka). 

Vogt zauważa także, że ludzie są „katechizowani, a nie ewangelizowani” i przez to nie nawiązują osobistej relacji z Jezusem, dlatego często opuszczają Kościół. Pozostają w pewien sposób religijni, ale nie zrzeszeni.

Druga część książki zawiera wiele praktycznych rad dotyczących m.in. tego, co robić, ale także czego nie robić, aby zbudować relację dzieckiem opartą na zaufaniu i otwartości.

W części trzeciej autor w skondensowany sposób mierzy się z zarzutami, które często są wysuwane przeciw wierze.

W książce "Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła" Brandon Vogt daje konkretne podpowiedzi, gdzie szukać inspiracji i wsparcia. Wymienia tutaj m.in. w: Katechizm Kościoła Katolickiego, Pismo Święte, dobre książki katolickie… siebie samego – swoje doświadczenie wiary i siłę miłości, bo przecież to właśnie „Bezwarunkowa miłość jest jedną z najpotężniejszych sił na ziemi”.

W planie działania podaje: modlitwę, post, „sianie ziaren”, otwartą rozmowę, wzbudzenie ciekawości – zainspirowanie przykładem – własnym i inspirujących ludzi żyjących wiarą (świeckich i duchownych) – jako sprawdzone narzędzia dotarcia do młodych ludzi i rozmowy z nimi na każdy temat, również ten dotyczący wiary.

  

Brandon Vogt autor bestsellerowych książek, laureat nagród Stowarzyszenia Prasy Katolickiej (Catholic Press Association) i Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (Association of Catholic Publishers). Założyciel organizacji ClaritasU, pomagającej katolikom wyjaśniać meandry wiary, założyciel i prezes zarządu Chesterton Academy of Orlando, dyrektor wydawniczy w Word on Fire Catholic Ministries biskupa Roberta Barrona. Obecnie pełni funkcję prezesa Central Florida Chesterton Society. „Catholic Herald” uznał go za „jednego ze współczesnych przywódców katolickich w USA”. Mieszka z żoną i ośmiorgiem dzieci na małej farmie niedaleko Orlando na Florydzie

Tytuł oryginalny: Return: How to Draw Your Child Back to the Church
Pełen tytuł: Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła
Autor: Brandon Vogt
Tłumacz: Justyna Grzegorczyk
Rok wydania: 2023

Wydawca: Wydawnictwo W drodze
Liczba stron: 320
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788379066353

Link do książki

Spis treści, Przedmowa – bp Robert Barron,  "Pięć wielkich mitów na temat odchodzących katolików"  VOGT-Powrot-fragment-JKZ-2082024.pdf