„Jesteśmy przekonani, że wstrzymanie się przez Panią z decyzją o zmianie dyrektora CSW do czasu wygaśnięcia kontraktu w 2026 roku, nie tylko pozwoli zrealizować rozpoczęte projekty, ale może zapoczątkować racjonalną dyskusję o roli publicznych instytucji artystycznych i wolności artystycznej wypowiedzi, bez wykluczania którejkolwiek ze stron, na naszej spolaryzowanej scenie kulturalnej” – czytamy w petycji kierowanej do minister kultury.
Petycja w sprawie pozostawienia dr Piotra Bernatowicza na stanowisku dyrektora CSW Zamek Ujazdowski do końca kadencji. PODPISZ tutaj!
Do Pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej
Szanowna Pani
My niżej podpisani, występujący w imieniu wszystkich tych przedstawicieli środowisk artystycznych i pracowników szeroko rozumianej kultury, którzy popierają i akceptują program realizowany w CSW Zamek Ujazdowski, zwracamy się z petycją o pozostawienie dr. Piotra Bernatowicza na stanowisku dyrektora do końca kadencji.
Uważamy, że Centrum realizuje znakomicie swoje zadania określone statutem. Zarówno działalność wystawiennicza jak i ta w innych obszarach prezentuje światowy poziom. Do cyklu paneli dyskusyjnych Napięcia kulturowe, zapraszani są intelektualiści o międzynarodowej renomie. Ciekawie rozwija się Project Room, Rezydencje artystyczne, kino i eksperymentalny teatr. Bardzo aktywnie i profesjonalnie działa dział wydawniczy i edukacji.
Unikatowa rola CSW Zamek Ujazdowski zarządzanego od kilku lat przez Piotra Bernatowicza polega na tym, że właśnie tu wspiera się artystyczne idee i działania, które nie mogłyby zaistnieć wcześniej w innych artystycznych instytucjach ani w obszarze rynku sztuki. Jeśli program realizowany przez dyrektora nie odpowiada całemu środowisku artystycznemu zaświadcza to tylko o pożądanej przecież różnorodności sceny artystycznej w Polsce. Nadrzędnym i często deklarowanym celem działań dyrektora Bernatowicza jest wolność artystyczna i brak cenzury.
Szanowna Pani Minister, z racji swojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego posiada Pani wyjątkowe na tym stanowisku, kompetencje do oceny dotychczasowego działania Centrum. W naszej opinii może się ono poszczycić szeregiem zrealizowanych projektów, w tym międzynarodowych, które odniosły niezaprzeczalny sukces, w tym frekwencyjny.
Jesteśmy przekonani, że wstrzymanie się przez Panią z decyzją o zmianie dyrektora CSW do czasu wygaśnięcia kontraktu w 2026 roku, nie tylko pozwoli zrealizować rozpoczęte projekty, ale może zapoczątkować racjonalną dyskusję o roli publicznych instytucji artystycznych i wolności artystycznej wypowiedzi, bez wykluczania którejkolwiek ze stron, na naszej spolaryzowanej scenie kulturalnej.
dr Joanna Winnicka-Gburek, członek Rady Programowej CSW