Dziś przypada 20. rocznica śmierci Jana Karskiego

13 lipca 2000 r. odszedł człowiek, który był jedną z najwybitniejszych osobistości XX wieku. Człowiek o prawym charakterze i poczuciu sprawiedliwości – powiedział Elie Wiesel, laureat pokojowej nagrody Nobla na wiadomość o śmierci Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Zagłady. – Dzięki Niemu wiemy, że jednostka, jeśli tego pragnie, ma szansę wpłynąć na bieg historii – dodał. Zapraszamy na obchody 20 rocznicy śmierci bohatera.

Jan Karski (Jan Kozielewski, 1914–2000 r.), kurier Podziemnego Państwa Polskiego. Utrzymywał kontakt między władzami konspiracyjnymi a Rządem RP na Uchodźctwie. Narażając życie, przedostał się dwukrotnie do getta, a następnie do obozu przejściowego w Izbicy niedaleko Bełżca. Jako naoczny świadek zagłady Żydów, spotykał się z głowami państw, politykami, kluczowymi organizacjami alianckimi, próbując ich nakłonić do zdecydowanych działań. Znany jako człowiek, który próbował zatrzymać́ Holokaust. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski i amerykański patriota, honorowy obywatel Izraela; kawaler najwyższych odznaczeń: Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności. Przez czterdzieści lat kształcił pokolenia młodzieży jako profesor Uniwersytetu Georgetown. Był autorem książek Tajne Państwo – opowieść o polskim podziemiuWielkie mocarstwa wobec Polski: 1919–1945, od Wersalu do Jałty.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego wraz z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy zapraszają do udziału w uroczystościach upamiętniających Jana Karskiego.

Plan obchodów 20 rocznicy śmierci Jana Karskiego:

15.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem-ławeczką Jana Karskiego przy muzeum POLIN

17.00–18.00 – Msza św. w intencji Jana Karskiego w kościele środowisk twórczych, św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego

18.00–19.00 – koncert w kościele dedykowany Janowi Karskiemu

Szczegółowy plan uroczystości.