Nakładem wydawnictwa Marek Derewiecki ukazała się nowa pozycja z serii „Daimonion” pt. „Straszliwa symetria. Studium twórczości Williama Blake'a" autorstwa Northropa Frye'a. Książka została objęta patronatem Teologii Politycznej.
Tytuł: Straszliwa symetria. Studium twórczości Williama Blake'a.
Autor: Northrop Frye
Ilość stron: 656
Okładka: twarda
Data wydania: 2022
Tłumaczenie: Michał Krawczyk
ISBN: 978-83-66315-39-6
Chociaż Frye tytułuje swoją książkę, czerpiąc z najsłynniejszego chyba wiersza Blake’a, nie poświęca w niej miejsca nawet na jego pobieżną analizę, proponując tylko garstkę zdawkowych nawiązań rozsianych na przestrzeni kilku rozdziałów. Wynikający z tego paradoks był zapewne celowym zabiegiem kanadyjskiego krytyka, który z chęcią i werwą kontestuje przecież, wypracowane przez krytyków, współczesne mu pojęcia i wyobrażenia co do twórczości Blake’a, nie szczędząc im gorzkiej ironii. Dlaczego zatem nie miałby Frye i w tej jednej kwestii wyeksponować swojej odmiennej postawy, równocześnie zgrabnie, niemal kokietująco, wymijając oczekiwania czytelnika, który, oceniając książkę po tytule, spodziewa się odnaleźć wewnątrz bogaty, wnikliwy i odkrywczy komentarz do owego kanonicznego utworu? A jednak Frye z jakiegoś powodu każe wyrazistemu, choć ukrytemu „w gąszczu mroku” konturowi dzikiego kota czuwać nad całym krytycznym przedsięwzięciem. Czym więc jest owa symetria? I dlaczego właściwie jest straszliwa?
(fragment Słowa od tłumacza)
O autorze:
Northrop Frye - kanadyjski eseista, krytyk literacki, twórca koncepcji określającej literaturę jako „zbiór” powtarzających się mitów i archetypów, znawca twórczości T.S. Eliota, Johna Miltona i Shakespeare'a, autor "Fearful Symmetry: A Study of William Blake" (1947), "Anatomy of Criticism" (1957) czy "Studies in Poetic Mythology" (1963).