„Monumentum” Jana Ostroroga i „Rady Kallimachowe” – Adam Talarowski

Zachęcamy do zapoznania się z książką, prezentującą efekty badań współpracownika Teologii Politycznej, Adama Talarowskiego, nad polską myślą polityczną przełomu wieków średnich i nowożytności.

Praca, wydana w serii Folia Jagellonica wydawnictwa Societas Vistulana, zawiera bilingwiczną edycję traktatu Jana Ostroroga i tzw. Rad Kallimachowych ze wstępem i obszernym komentarzem wydawcy do tekstów, kluczowych dla poznania kultury politycznej Polski czasów Kazimierza Jagiellończyka i jego synów.

Link do księgarni

Praca naukowa została sfinansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2017–2021, nr projektu 0468/NPRH5/H30/84/2017. Ponadto, w pracy wykorzystano badania prowadzone przez autora w ramach stypendium Instytutu Kultury Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum).

Ze wstępu:

„Nowego opracowania i osadzenia w historycznym kontekście – w stosunku do prac cennych, acz w większości noszących już negatywne piętno czasu – domagałyby się poglądy polityczne i społeczne Jana Ostroroga i Filipa Kallimacha. […] Ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza uczonych z drugiej połowy XIX wieku i pierwszego piętnastolecia po II wojnie światowej, cieszył się traktat pierwszego z nich. […] Oba dzieła odzwierciedlają specyficzne tło polityczne epoki. Był to czas umacniania się władzy królewskiej, ale jednocześnie wzrostu znaczenia sejmików i sejmu, na których szlachta artykułowała swoje żądania. Druga połowa XV wieku to okres dynamicznych przemian w Europie. Na Zachodzie powstawały silne, scentralizowane monarchie narodowe, które umacniały swoją władzę wewnętrzną i zewnętrzną. Polska, choć nie podążała identyczną drogą, również doświadczała procesów centralizacyjnych i modernizacyjnych. Kazimierz Jagiellończyk dążył do wzmocnienia władzy królewskiej, ale musiał liczyć się z rosnącą siłą polityczną szlachty. Zarówno Kallimach, jak i Ostroróg starali się wpłynąć na kształt polityki państwowej, decyzje władcy i elity politycznej.”