List otwarty 55 artystek i artystów przeciwko upartyjnianiu kultury

Publikujemy list otwarty 55 artystek i artystów, biorących udział w wystawie „Pejzaż malarstwa polskiego”, przeciwko upartyjnianiu kultury.

My, artystki i artyści biorący udział w wystawie Pejzaż malarstwa polskiego odbywającej się w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta protestujemy przeciwko próbie przenoszenia sporu politycznego do instytucji świata sztuki. Nie zgadzamy się na język pogardy i wykluczenia, który zaczyna w bezpośredni sposób dotyczyć znacznej części polskiej kultury i jej instytucji. Nie zgadzamy się na działania, w których artystki/artystów i ich dzieła wykorzystuje się w sporze światopoglądowym i partyjnym.

Pochodzimy z bardzo różnych środowisk twórczych i społecznych. Reprezentujemy odmienne światopoglądy polityczne, społeczne i religijne. Odwołujemy się do różnych stylistyk i artystycznych tradycji. Nasza sztuka reprezentuje to, kim jesteśmy jako artystki/artyści i jako ludzie. Stanowimy wielogłos będący odbiciem nie tylko różnorodności współczesnego malarstwa w Polsce, ale także całego polskiego społeczeństwa.

Wielka popularność wystawy – którą odwiedza prawie 1000 osób dziennie a którą już w dniu wernisażu zobaczyć chciały tłumy niezdolne pomieścić się w wielkim gmachu Zachęty – pokazuje, jak dobrze wystawa ta odpowiedziała na artykułowaną od lat potrzebę przekrojowej, wychodzącej poza utarte schematy, prezentacji polskiego malarstwa współczesnego.

Odnosimy się z szacunkiem do działań, jakie zostały podjęte dla stworzenia tak ogromnej i różnorodnej ekspozycji. Z uznaniem myślimy o wnikliwym rozeznaniu wszystkich polskich środowisk twórczych przez kuratora wystawy dr. Janusza Janowskiego i zespół Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Zarówno na etapie przygotowań, jak i ostatecznej produkcji wystawy mieliśmy do czynienia z instytucją pozbawioną uprzedzeń ideowych, światopoglądowych i politycznych.

Za godny pożałowania uważamy fakt, że wysiłek ten oceniany jest z perspektywy pozamerytorycznej, przez pryzmat politycznego sporu, zaś nas i nasze dzieła czyni się przedmiotem partyjnej rozgrywki.

prof. dr hab. Janusz Antoszczyk
dr hab., prof. UR Jacek Balicki
prof. dr hab. Elżbieta Banecka
Tomasz Baran
prof. dr hab. Grzegorz Bednarski
Beata Białecka
Michał Bogucki
prof. dr hab. Tadeusz Boruta
dr hab. Zbigniew Cebula, prof. ASP
dr Daniel Cybula
Ewa Czwartos
Ignacy Czwartos
Stanisław Czwartos
Wincenty Czwartos
dr hab. Jacek Dłużewski, prof. ASP
Przemysław Garczyński
prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński
Wojciech Głogowski
prof. dr hab. Zbigniew Gorlak
Jacek Hajnos
dr hab. Aleksandra Jadczuk
Paweł Karczewski
dr Krzysztof Klimek
Wojciech Koniuszek
dr hab. Dominika Krechowicz, prof. PG
Tomasz Kucharski
prof. dr hab. Marian Kuczma
prof. dr hab. Wojciech Leder
Kamil Lisek
Paulina Lula
Karolina Lula
dr Marzena Łukaszuk
Anna Malinowska
Kaja Marzec
prof. dr hab. Sławomir Marzec
Maciej Mazurek
Aldona Mickiewicz
dr Paweł Napierała
dr hab. Antoni Nikiel, prof. UR
prof. dr hab. Zdzisław Nitka
prof. dr hab. Romuald Oramus
Władysław Podrazik
Artur Przebindowski
dr hab. Jarosław Sankowski, prof. UR
Piotr Saul
Agata Smólska
Jacek Sroka
Beata Stankiewicz
prof. dr hab. Anna Szewczyk
The Krasnals
prof. dr hab. Tadeusz Wiktor
Michał Wirtel
prof. dr hab. Tomasz Zawadzki
Karolina Żądło
Jowita Żychniewicz

 

 

fot. Piotr Rybaczyk/FORUM