KUL zaprasza na 59. Tydzień Filozoficzny

Organizatorzy tegorocznego Tygodnia Filozoficznego odwołują się do myśli Karla Jaspersa, który rozróżniał historyczne początki filozofii i jej źródła


Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się 59. Tydzień Filozoficzny. Wydarzenie, które trwać będzie w dniach 3-7 kwietnia, ma m.in. popularyzować filozofię oraz tworzyć przestrzeń do wymiany myśli. Tematem tegorocznej edycji są źródła filozofii europejskiej

Organizatorzy Tygodnia Filozoficznego odwołują się w tym roku do znanego podziału Karla Jaspersa, który rozróżnia historyczne początki filozofii i jej źródła. Przez źródła filozofii rozumie on „stale od nowa wypływające impulsy pobudzające do filozofowania”, dzięki którym „współczesna filozofia staje się istotna, dawniejsza zaś – zrozumiała”. Celem tegorocznego Tygodnia jest zatem wskazanie problemów, które od wieków stanowią inspirację do refleksji filozoficznej, a przy tym wypływają z doświadczeń codziennego życia.

Uczestnicy będą mieli okazję, by zastanowić się nad zdumieniem, które każe dążyć do pogłębionego poznania i nie poprzestawać na powierzchownych wyjaśnieniach, wątpieniem, które zmusza do nieustannego rewidowania poglądów, wstrząsem egzystencjalnym, który każe zadawać pytania w obliczu dramatycznych życiowych wydarzeń, oraz wiarą filozoficzną, a więc tym, jak filozofowie spoglądają na Boga i religię. Oprócz wystąpień profesorów, którzy będą rozwijali wymienione tematy, tradycyjnie czwarty dzień będzie poświęcony na prelekcje studentów.

Poza standardowymi wykładami i dyskusjami, uczestnicy Tygodnia będą mieli okazję do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących: spotkaniu dla nauczycieli filozofii i etyki dotyczącym nauczania tych przedmiotów po reformie edukacji, panelu dyskusyjnym na temat metafizyki w dydaktyce filozofii, dwóch seminariach – na temat wiary filozoficznej oraz na temat światów możliwych i przedmiotów nieistniejących, a także V Ogólnopolskim Konkursie Logicznym.

Początki Tygodnia sięgają 1958 roku, co czyni go jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce. Koło Filozoficzne Studentów KUL, będące głównym organizatorem, gościło przez ten czas wielu wybitnych przedstawicieli filozofii polskiej, wśród których wymienić można Romana Ingardena, Tadeusza Czeżowskiego, Władysława Tatarkiewicza, Józefa Tischnera czy Karola Wojtyłę.

Więcej na temat TUTAJ