W środę, 30 kwietnia w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Uniwersytecie Papieskim Angelicum w Rzymie o godzinie 14:00 odbędzie się konferencja „Miłosierdzie Boże w teologicznej refleksji i praktyce”, organizowana w związku z 25-leciem kanonizacji św. Siostry Faustyny.
Z okazji 25-lecia kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej przez papieża Jana Pawła II zapraszamy na konferencję poświęconą teologicznemu znaczeniu Bożego Miłosierdzia oraz dziełom miłosierdzia w dzisiejszym Kościele.
Nabożeństwo do Jezusa Miłosiernego jest jedną z najpopularniejszych form pobożności wśród wiernych wszystkich kontynentów, języków i kultur. Co czyni je tak wyjątkowym i żywym? Jakie były jego początki? Kim była Faustyna, ta prosta siostra z dalekiego kraju i jak jej przesłanie rozprzestrzeniło się na cały świat? Jakie są dziś główne obszary, w których potrzebne są Dzieła Miłosierdzia? Zapraszamy na specjalną konferencję z okazji 25-lecia kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej.
Sesja I będzie poświęcona teologicznemu rozumieniu Bożego Miłosierdzia oraz niezwykłej historii i spuściźnie św. Faustyny Kowalskiej w kontekście historycznym. O. Michał Paluch, Mistrz Świętej Teologii i były rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu, poprowadzi nas przez zawiłości rozumienia Bożego Miłosierdzia w encyklice Jana Pawła II Dives in misericordia i pismach późniejszych papieży, w tym w nauczaniu papieża Franciszka. Dr Izabela Rutkowska, znawczyni historii nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, przedstawi jego wciąż nieodkryte szczegóły i ukaże uniwersalność i powszechność nabożeństwa, które na początku XX wieku zapoczątkowała prosta siostra z Polski.
W sesji II chcemy omówić dzieła miłosierdzia prowadzone dziś w Kościele i przez Kościół oraz to, w jaki sposób są one inspirowane i czerpią z przesłania Bożego Miłosierdzia. Do dyskusji zaprosiliśmy Alistaira Duttona, sekretarza generalnego Caritas Internationalis, Massimiliano Signifredi’ego ze Wspólnoty Sant'Egidio i s. Michaelę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, dyrektor Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. W dyskusji z naszymi słuchaczami chcemy poruszyć kwestię miejsc w dzisiejszym społeczeństwie, które szczególnie potrzebują dzieł miłosierdzia.
Konferencja będzie transmitowana na żywo na kanale You Tube Angelicum oraz Teologii Politycznej.
Wykłady i dyskusja odbędą się w całości w języku angielskim.