Konferencja „Wiara i rozum” z udziałem Richarda Swinburne'a

We wtorek, 26 listopada w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie w godzinach 14:30-18:00 odbędzie się konferencja „Wiara i rozum w świetle myśli Jana Pawła II” z udziałem Richarda Swinburne'a organizowana w ramach Dni Świętego Jana Pawła II na Papieskich Uniwersytetach w Rzymie.

Konferencja rozpocznie się przemówieniem wstępnym Rektora Angelicum, o. Thomasa Josepha White'a OP.

Główne przemówienie na temat „Racjonalnej wiary” wygłosi Richard Swinburne (Uniwersytet Oksfordzki). Profesor Swinburne rozpocznie swój wykład od omówienia encykliki papieskiej Jana Pawła II Fides et Ratio. Następnie w ramach wykładu zastanowimy się nad znaczeniem i wartością przekonania, że wiara w Boga i nauczanie Kościoła są racjonalne. Po swoim przemówieniu profesor Swinburne będzie otwarty na pytania i uwagi ze strony publiczności.

W drugiej sesji odbędą się dwa wystąpienia: o. Cezarego Binkiewicza OP (Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum) pt. "Wiara i rozum w żywiole dobra i prawdy" oraz prof. Jacka Wojtysiaka (Katolicki Uniwersytet Lubelski) pt. "Zakład Wojtyły". Całość zakończy dyskusja panelowa moderowana przez dr. Tomasza Herbicha (Teologia Polityczna).

„Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy, a Bóg włożył w serce człowieka pragnienie poznania prawdy, słowem, poznania samego siebie, aby poznając i kochając Boga, mężczyźni i kobiety również mogli dojść do pełni poznania o samych sobie”.
(Papież Jan Paweł II, Encyklika „Fides et ratio”)

Harmonogram konferencji:

14:30 powitanie i wprowadzenie
Dariusz Karłowicz, dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum
14:35 uwagi wstępne
Thomas Joseph White, O.P., Rektor Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu – Angelicum
14:50 wykład główny „Racjonalna wiara”
Richard Swinburne, emerytowany profesor filozofii religii chrześcijańskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim w Nolloth
15:40 Sesja pytań i odpowiedzi z publicznością

16:00 przerwa

16:30 wykład: „Wiara i rozum – w żywiole dobra i prawdy”
Cezary Binkiewicz O.P., dyrektor Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum
16:50 wykład: „Zakład Wojtyły”
Jacek Wojtysiak, kierownik Katedry Teorii Poznania, Katolicki Uniwersytet Lubelski
17:20 dyskusja panelowa
Richard Swinburne, Cezary Binkiewicz, O.P. i Jacek Wojtysiak,
moderator: Tomasz Herbich, Uniwersytet Warszawski

 

Richard Swinburne – urodzony 26 grudnia 1934 roku, współczesny angielski filozof i apologeta chrześcijański, uznany na skalę światową za swoją pracę w dziedzinie filozofii religii, metafizyki, epistemologii i filozofii umysłu. Jest emerytowanym profesorem filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Do jego licznych książek należy słynna trylogia o filozofii teizmu: Spójność teizmu (1977, poprawione wyd. 1993), Istnienie Boga (1979, wyd. 2 2004) i Wiara i rozum (1981, wyd. 2 2005). W swoim głównym dziele, Istnienie Boga, filozof starał się przywrócić „teologię naturalną”, dostarczając probabilistycznych argumentów z ogólnych cech świata na istnienie Boga; jest to osiągnięcie, z którego najbardziej znany jest Richard Swinburne. Po objęciu stanowiska Nolloth Professor Filozofii Religii Chrześcijańskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim w 1985 roku, prace Swinburne’a skupiły się na znaczeniu i uzasadnieniu doktryn odróżniających chrześcijaństwo od innych religii, a praca ta została opublikowana w czterech książkach: Odpowiedzialność i pokuta (1989), Objawienie (1992, wyd. 2, 2007), Chrześcijański Bóg (1994) i Opatrzność i problem zła (1998). Jego najnowsza książka nosi tytuł Czy dobry Bóg mógłby pozwolić na tak wielkie cierpienie? (2024), „książka dyskusyjna” napisana wspólnie z Jamesem Sterbą. Chrześcijanin, członek Kościoła prawosławnego od 1995 roku.

 Capturing Christianity Cameron Bertuzzi Swinburne 768x1151

fot. Cameron Bertuzzi

Wykłady i dyskusja odbędą się w całości w języku angielskim.

TRANSMISJA na kanale YouTube Angelicum i " target="_blank">Teologii Politycznej

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II 18 maja 2020 r. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski.

Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2