Karol Grabias w audycji „Siódma 9" o „Teologii i teorii społecznej” Johna Milbanka

Karol Grabias w audycji „Siódma 9" o „Teologii i teorii społecznej” Johna Milbanka

John Milbank i Radykalna Ortodoksja – podobnie jak Teologia Polityczna – poszukuje źródłowego doświadczenia tego, co wyniknęło ze skonfrontowania filozofii greckiej z chrześcijańskim objawieniem i pyta o to, jak to doświadczenie zostało przekształcone przez myśl średniowieczną. To punkt wyjścia dla refleksji nad nowożytnością – mówił w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9” Karol Grabias z Teologii Politycznej o książce Johna Milbanka „Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna”.

Karol Grabias w rozmowie z redaktorem Michałem Kłosowskim wskazał, że myśl Johna Milbanka i Radykalnej Ortodoksji tworzą wielowątkowe dociekania na płaszczyźnie filozoficznej, teologicznej i społecznej, których przewodnią ideą jest próba zdekonstruowania nowożytnego sekularyzmu. Nowoczesna idea świeckości, choć wspiera się na autorytecie nauk społecznych, dyskursie liberalizmu, pozytywizmu i myśli dialektycznej, w istocie jest krypto-teologią, której proweniencje demaskuje Milbank. – Socjologia, choć wydaje się „przezroczystą” dyscypliną, jest tak na prawdę światopoglądem, filozoficznym punktem widzenia, czy wręcz odwróconą teologią – tłumaczył redaktor Teologii Politycznej.

Zachęcamy do wysłuchania pełnej treści rozmowy:

 

Książka "Teologia i teoria społeczna" w księgarni TP.

Źródło: siodma9.pl 


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.