Karol Grabias w audycji „Siódma 9" o „Teologii i teorii społecznej” Johna Milbanka

Karol Grabias w audycji „Siódma 9" o „Teologii i teorii społecznej” Johna Milbanka

John Milbank i Radykalna Ortodoksja – podobnie jak Teologia Polityczna – poszukuje źródłowego doświadczenia tego, co wyniknęło ze skonfrontowania filozofii greckiej z chrześcijańskim objawieniem i pyta o to, jak to doświadczenie zostało przekształcone przez myśl średniowieczną. To punkt wyjścia dla refleksji nad nowożytnością – mówił w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9” Karol Grabias z Teologii Politycznej o książce Johna Milbanka „Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna”.

Karol Grabias w rozmowie z redaktorem Michałem Kłosowskim wskazał, że myśl Johna Milbanka i Radykalnej Ortodoksji tworzą wielowątkowe dociekania na płaszczyźnie filozoficznej, teologicznej i społecznej, których przewodnią ideą jest próba zdekonstruowania nowożytnego sekularyzmu. Nowoczesna idea świeckości, choć wspiera się na autorytecie nauk społecznych, dyskursie liberalizmu, pozytywizmu i myśli dialektycznej, w istocie jest krypto-teologią, której proweniencje demaskuje Milbank. – Socjologia, choć wydaje się „przezroczystą” dyscypliną, jest tak na prawdę światopoglądem, filozoficznym punktem widzenia, czy wręcz odwróconą teologią – tłumaczył redaktor Teologii Politycznej.

Zachęcamy do wysłuchania pełnej treści rozmowy:

 

Książka "Teologia i teoria społeczna" w księgarni TP.

Źródło: siodma9.pl 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.