Karol Grabias o nowym roczniku Teologii Politycznej

Karol Grabias o nowym roczniku Teologii Politycznej

Proponujemy czytelnikom dyskusję o liberalizmie jako filozofii, która stanowi fundament europejskiego porządku od 200 lat i która obecnie znajduje się w kryzysie – mówił w radiowej audycji „Siódma 9” Karol Grabias z Teologii Politycznej o nadchodzącym, jedenastym numerze rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”. Premiera czasopisma odbędzie się 8 października w Domu Dziennikarza Polskiego.

„Wydaje nam się, że to jest odpowiedni moment, żeby zacząć dyskutować o liberalizmie, filozofii politycznej, która stanowi fundament europejskiego porządku od 200 lat, jako o filozofii, która znajduje się obecnie w kryzysie, który często wydaje się niedoceniany, niedoszacowany, niedostrzegany zarówno przez filozofów, jak i przez praktyków politycznych” – powiedział w poranku „Siódma 9” Karol Grabias z Teologii Politycznej. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o najnowszym numerze rocznika pt. „Liberalizm, pęknięty fundament”.

„W tym numerze można spodziewać się trzech bloków. Na początek analiz tego, jak liberalizm jako wielka idea polityczna stanął u podstaw porządku społeczno-politycznego w XVIII-XIX w. i był z początku pewnym buforem bezpieczeństwa przeciwko autorytarnym strukturom władzy, a potem – tu jest użyta metafora skamieniałego olbrzyma – zamienił się sam w instytucję, która tłamsi pewne wolnościowe czy autonomiczne odruchy jednostek i społeczeństw. Z drugiej strony przyglądamy się temu, jak liberalizm jako filozofia polityczna doprowadził do różnych napięć społecznych w Europie Środkowo-Wschodniej, jak pewien model przeszczepiania porządku liberalnego, który dokonywał się w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 r., mający być szczepionką na destruktywne skutki systemu sowieckiego, tak naprawdę stał się zarodkiem niepokojów społecznych, które dzisiaj dopiero dojrzewają, które dzisiaj dopiero możemy obserwować, głównie na gruncie nierówności społecznych, jakie zafundowała neoliberalna ekonomia. Po trzecie jest to również analiza głębokich filozoficznych założeń, które znajdują się w liberalizmie, nie zawsze na wierzchu, analiza, jaka wizja człowieka zawiera się w liberalizmie i co w niej należałoby skorygować, żeby jego praktyczne zastosowanie było mniej wadliwe” – tłumaczył gość poranka.

Premiera rocznika odbędzie się 8 października.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zamów 11 numer rocznika  „Teologia Polityczna”.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.