Dzisiaj startują XXIII Targi Wydawców Katolickich

Udział w targach zapowiedziało ponad 160 wystawców, którzy zaprezentują ponad 10 tysięcy najciekawszych tytułów ostatnich lat


Dzisiaj w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczną się XXIII Targi Wydawców Katolickich. To jedno z ważniejszych wydarzeń na krajowym rynku wydawniczym potrwa przez cztery dni - do niedzieli 2 kwietnia. W tym roku w imprezie zapowiedziało swój udział ponad 160  wystawców, którzy zaprezentują ponad 10 tysięcy najciekawszych tytułów ostatnich lat

Tegoroczna edycja Targów przypadająca w tzw. Roku Maryjnym (300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej  na Jasnej Górze, 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie; 300-lecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie i 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie), będzie stanowić ważne forum wymiany myśli i doświadczeń dla przedstawicieli środowiska wydawców publikacji religijnych i przeglądu najciekawszych tendencji wpływających na wygląd i kondycję tej części sektora wydawniczego w Polsce. Obchodzimy także Rok Brata Alberta. Wydawcy poprzez swoje publikacje podkreślą jego wkład w kulturę, duchowość oraz polskość.  Dla czytelników będzie to natomiast doskonała okazja do spotkania i rozmowy z ulubionymi autorami. Uzyskania pamiątkowego wpisu w książce.

Program wydarzeń towarzyszących 

  • Wśród licznych spotkań odwiedzający m.in. będą mieli możliwość rozmowy z Księdzem Kardynałem Zenonem Grocholewskim, byłym prefektem Kongregacji Nauki Wiary, panem Wincentym Łaszewskim doktorem teologii, pisarzem, tłumaczem, badaczem w zakresie antropologii mariologicznej, międzynarodowym autorytetem w temacie objawień, w szczególności związanych z fenomenem Fatimy, czy z autorami książki Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku, Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem. Na Targach będzie miała miejsce również prezentacja książki Ikony rosyjskie.Tematy. Arcydzieła wraz z wykładem na temat ikonografii Chrystusa,  ks. dra Jerzego Tofiluka – Rektora Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz spotkanie z prof. Krzysztofem Koehlerem, autorem książki Rzeczpospolita. Obywatelskość. Wolność. Szkice o polskim pisarstwie politycznym XVI w.
  • Jak co roku organizator zaprasza odwiedzających Targi na projekcje najnowszych filmów religijnych Telewizji Polskiej i innych wydawców filmowych.
  • W namiocie przed Arkadami zorganizowana będzie tzw. Akademia rodzinnego czytania. Najpiękniejsze bajki czytać będą: Dominika Figurska, Michał Chorosiński, Dariusz Kowalczyk, Cezary Żak z żoną, Przemysław Babiarz, Brygida Grysiak, Tomasz Wolny z żoną, Piotr Ligęza, bracia Mroczkowie. W niedzielę zapraszamy do Narodowego Czytania –uczestnicy spotkania przeniosą się do świata Wesela Wyspiańskiego.
  • W trakcie Targów odbędą się także panele dyskusyjne. Między innymi: Debata o plusach i minusach mediów społecznościowych. Instytut Książki natomiast zaprasza wszystkich na spotkanie Wyzwania wiary, którego gośćmi będą poeci Szymon Babuchowski, Krzysztof Kuczkowski i Wojciech Wencel. Twórcy, którzy w swojej poezji sięgają do chrześcijańskich korzeni kultury, poprzez wiersze dają świadectwo wiary, przestrzeń utworów wypełniają problematyką metafizyczną. – Jestem przekonany, że przed nami niezwykły czas wśród mądrych książek, dobrych wartości, dobrych mediów – zachęca do udziału w Targach ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które jest głównym organizatorem Targów.
  • W sobotę 1 kwietnia będzie mieć miejsce uroczysta Gala wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2017. Rozpocznie się ona o godz. 19.30 w Bazylice Katedralnej Św. Michała Archanioła i Św. Floriana przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie (Praga).  W trakcie tej uroczystości wręczone zostaną Nagrody Główna i Nagrody Specjalne FENIKS oraz Nagrody i wyróżnienie przyznane w 16 konkursowych kategoriach: „seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytorska”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „historia”, „historia sztuki”, „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwo”, „multimedia”, „wydawnictwo muzyczne”, „tłumacz”.
  • Pamiątkowe statuetki odbiorą również laureaci Nagrody Mały FENIKS 2017, która przyznawana jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na polu promocji książki religijnej w mediach. Galę uświetni występ Orkiestry Polskiej Opery Kameralnej.

____________________________________

Teologia Polityczna jest niezależnym pismem, które może istnieć jedynie dzięki wsparciu jej Darczyńców. Zwracamy się z Pani/a z prośbą o przekazanie 1% podatku na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja, wydawcy Teologii Politycznej – dzięki tym środkom będziemy mogli nadal pracować i rozwijać naszą działalność. Wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym KRS 0000126602 i jako cel szczegółowy podać Teologię Polityczną. Dziękujemy za każdy odpis na naszą rzecz. Osoby, które już przekazały swój 1% podatku mogą przekazać darowiznę na numer konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „Teologia Polityczna”. Dziękujemy!