Czy w dzisiejszej kulturze istnieje jeszcze związek między prawdą a edukacją? Czy edukacja ma jakikolwiek uzasadniony cel? W ramach otwartych Wykładów Janopawłowych refleksję na ten temat przedstawi dr Cezary Binkiewicz, dyrektor Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie. Zapraszamy 26 lutego 2025 r. o godz. 16:30 na Angelicum i transmisję online
Zdaniem o. Binkiewicza OP problem ten jest o tyle ważny, że nasza zachodnia kultura, wyrosła z grecko-chrześcijańskiej paidei, a dziś określająca się jako postmodernistyczna, w dużej mierze ten związek między prawdą a edukacją neguje i podważa.
Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim a cykl JP2 Lecture jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wykład o. Binkiewicza OP będzie również transmitowany na żywo na kanałach Teologii Politycznej i Angelicum na YouTube i Facebooku.
Cezary Binkiewicz OP – polski dominikanin, doktor filozofii PAN, specjalizuje się w filozofii analitycznej w obrębie antropologii. Przez pięć lat był wicerektorem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie. Przez rok prowadził telewizyjny program dla dzieci „Ziarno”. Od 2021 roku dyrektor Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie.
Otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu –Angelicum w Rzymie, rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.
Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II 18 maja 2020 r. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy
Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski.
Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2