Instytut Pileckiego otworzył w siedzibie ONZ wystawę poświęconą Rafałowi Lemkinowi

Dzięki staraniom Instytutu Pileckiego miało wczoraj miejsce wydarzenie bez precedensu. W nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych otwarta została wystawa poświęcona Rafałowi Lemkinowi, polskiemu prawnikowi, który stworzył i spopularyzował pojęcie ludobójstwa.

Pierwsi zwiedzający mogą już od wczoraj (21 sierpnia) podziwiać wystawę „Lemkin. Witness to the Age of Genocide”, dokumentującą życie i działalność Rafała Lemkina, polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia, autora pojęcia „ludobójstwo”. – Delegaci blisko 200 narodów świata będą mogli oglądać wystawę aż do dnia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – mówi Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – To znamienne, bo przecież historia i praca Rafała Lemkina są żywotnie związane z losami Polski podczas tego konfliktu. Przesłanie Lemkina pozostaje nadal aktualne dla całej wspólnoty międzynarodowej i cieszymy się, że możemy je pokazać nie tylko w bardzo prestiżowym, ale i najwłaściwszym do tego miejscu – podkreśla.

Staraniom Lemkina świat zawdzięcza nie tylko pojęcie ludobójstwa, lecz także Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, przyjętą przez Narody Zjednoczone

Rafał Lemkin był jednym z najważniejszych prawników XX wieku. Jego staraniom świat zawdzięcza nie tylko samo pojęcie ludobójstwa, lecz także Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, przyjętą przez Narody Zjednoczone 9 grudnia 1948 roku. Był to pierwszy po II wojnie światowej traktat międzynarodowy dotyczący praw człowieka.

Otwarcie tej wystawy wpisuje się w wiele innych działań Instytutu Pileckiego mających na celu popularyzację dziedzictwa Lemkina. Ciesząca się dużym zainteresowaniem wystawa „Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa” miała swoją premierę w grudniu 2018 roku. Pod kierunkiem prof. Piotra Madajczyka Instytut Pileckiego prowadzi także projekt badawczy, w ramach którego co roku w grudniu organizowane są międzynarodowe konferencje naukowe oraz została wydana autobiografia Rafała Lemkina.

Dowiedz się więcej na stronie Instytutu Pileckiego