Filozofia presokratyków. Od Talesa do Demokryta - Ryszard Legutko

Ośrodek Myśli Politycznej wydał nową książkę prof. Legutki „Filozofia presokratyków. Od Talesa do Demokryta”. Jest to autorska rekonstrukcja myśli najważniejszych filozofów, których wysiłek intelektualny w kolejnych wiekach umożliwił rozkwit filozofii.

Tytuł: „Filozofia presokratyków. Od Talesa do Demokryta"
Autor: Ryszard Legutko
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wydania: 2020
ISBN 978-83-66112-25-4
Oprawa: twarda
Liczba stron: 456

Nazwę „filozofia presokratejska” lub z polska „przedsokratejska” stosujemy do autorów z VI i V wieku przed Chrystusem. Jest to pierwszy etap tego wysiłku intelektualnego, który dość szybko uzyskał miano „filozofii”, a z czasem stał się jedną z cech wyróżniających cywilizacji zachodniej. Badając ten nurt, badamy zatem źródła filozofii i pierwsze impulsy, które w kolejnych wiekach miały doprowadzić do wspaniałego rozkwitu myśli. Książka niniejsza jest autorską rekonstrukcją myśli najważniejszych filozofów presokratejskich, wpisaną w pewną opowieść o tym, co działo się w życiu filozoficznego umysłu w ciągu tych dwóch wieków.

Bohaterowie książki prof. Ryszarda Legutki to: Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Ksenofanes, Pitagoras, Filolaos, Heraklit, Parmenides, Zenon, Melissos, Empedokles, Anaksagoras, Diogenes, Leukippos, Demokryt…

Spis treści