Historia interesuje mnie ahistorycznie, anachronicznie. Szukam w niej odpowiedzi na pytania całkowicie współczesne, tylko to wydaje mi się w istocie zajmujące – mówił Dariusz Karłowicz w audycji „O wszystkim z kulturą" wyemitowanej wczoraj w Programie 2 Polskiego Radia. Redaktor naczelny „Teologii Politycznej" rozmawiał o swoich niedawnych publikacjach: wznowionej książce „Sokrates i inni święci” oraz premierze „Teby-Smoleńsk-Warszawa”. Zachęcamy do wysłuchania audycji.
W kondycji Ojców Kościoła było coś, co nas łączy. Chrześcijaństwo nie było w ich czasach siłą dominującą. Otoczeni byli oni przez świat obojętny, a od czasu do czasu żarliwie wrogi wobec chrześcijaństwa. Musieli jakoś się odnaleźć: nie wybierając nigdy katakumb, ani też nie rozpuszczając się w tamtejszym świecie – mówił Dariusz Karłowicz na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Prowadzący audycję – Michał Nowak – dopytywał Dariusza Karłowicza o postawy wczesnych chrześcijan wobec antycznej filozofii i idei rozumu, które filozof opisał w swojej książce „Sokrates i inni święci".
Kup książkę „Teby-Smoleńsk-Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki”.