[14.10 – GODZ. 12.00] Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na debatę „Po co nam ten Synod? – oczekiwania, nadzieje, obawy?”

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na debatę zatytułowaną „Po co nam ten Synod? – oczekiwania, nadzieje, obawy?”, organizowaną w związku z rozpoczętym Synodem Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Spotkanie odbędzie się 14 października (czwartek) o godz. 12.00 w sali konferencyjnej przy ul. Żytniej 11 w Warszawie.

9-10 października w Rzymie, a tydzień później we wszystkich diecezjach świata, rozpoczyna się zwołane przez papieża Franciszka XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Synod ten ma charakter wyjątkowy i ma szansę nadać nowe oblicze Kościołowi. Po raz pierwszy obejmie trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od października 2021 r. do października 2023 r. Zasadniczym celem jest głębsze wprowadzenie w życie Kościoła zasady synodalności, wychodząc z założenia, że cały Lud Boży charakteryzuje „sensus fidei”, w związku z czym musi być on najpierw wysłuchany. Franciszek podkreśla, że „droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia” i w tym kierunku winny iść zmiany.

W kontekście zbliżającego się „Synodu o synodalności” Katolicka Agencja Informacyjna organizuje debatę zatytułowaną „Po co nam ten Synod? – oczekiwania, nadzieje, obawy?”.

W wydarzeniu udział wezmą: Bp Piotr Jarecki – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, znawca społecznego nauczania Kościoła; Tomasz Terlikowski - publicysta, filozof; Dr. hab. Aleksander Bańka – prof. Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie, filozof, politolog; Monika Białkowska - publicystka, teolog oraz Marcin Przeciszewski – prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Spotkanie poprowadzi: Tomasz Królak z KAI.

Debata odbędzie się 14 października (czwartek) o godz. 12.00 w sali konferencyjnej przy ul. Żytniej 11 w Warszawie (budynek Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza – paulistek).

Fot. Mazur / catholicchurch.org.uk