Na antenie TVP Kultura miała miejsce długo wyczekiwania premiera spektaklu „Kriton” w reżyserii Dariusza Karłowicza. W eksperymentalnej adaptacji klasycznego dialogu Platona udział wzięli wybitni aktorzy – Jerzy Trela i Piotr Cyrwus. Spektakl powstał we współpracy Teatru Telewizji i Teologii Politycznej.
Premierowy pokaz „Kritona” odbył się 1 marca o godzinie 17:55 w TVP Kultura. Można go obecnie obejrzeć w internecie (KLIKNIJ O OBEJRZYJ).
Spektakl jest przeniesieniem na ekran telewizyjny formy, wypracowanej w trakcie premier nowych tłumaczeń dialogów Platona wydanych przez Teologię Polityczną. Aktorzy grający Sokratesa (Jerzy Trela) i Kritona (Piotr Cyrwus) będą odczytywać linie dialogowe w scenerii współczesnego więzienia śledczego. Ich partie przeplatane będą fragmentami oryginalnego, greckiego tekstu czytanego przez wybitnego znawcę literatury klasycznej prof. Mikołaja Szymańskiego z Wydziału Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Telewizyjną emisję spektaklu poprzedziła dyskusja, w której obok reżysera spektaklu udział wzięli: pisarz Antoni Libera oraz filozof prof. Piotr Nowak.
***
O premierze spektaklu w TVP Kultura mieliśmy okazję porozmawiać z dyrektorką Teatru Telewizji Ewą Millies-Lacroix.
Karol Grabias (Teologia Polityczna): Jest to pierwsza adaptacja Platona w Teatrze Telewizji. Czy to oznacza, że Teatr Telewizji otwiera się na dzieła filozoficzne?
Ewa Milles-Lacroix (Teatr Telewizji): Przede wszystkim otwiera się na mądre słowo. A mądre słowo, jak zawsze mnie uczono, ma za sobą mądrą myśl. A czym jest filozofia? Miłością do mądrości, do mądrego słowa. Tego nam bardzo brakuje. Platon mówi nam jeszcze więcej, bo prowadzi nie tylko samą myśl, ale również dialog, czyli otwiera myśl na drugiego człowieka. Okazuje się, że jeden może drugiemu z nas na Ziemi bardzo dużo powiedzieć. I tego nas uczy najlepsza literatura. Uważam, że ten spektakl za wyjątkowy nie tylko dlatego, że jest to eksperyment. Miało być to po prostu czytanie, a pokazało nam, że chcemy i powinniśmy ze sobą rozmawiać o ważnych sprawach. Dziękuję bardzo Dariuszowi Karłowiczowi za pomysł tego projektu. Otwiera ten cykl Platon, nie wiem, co może być dalej, jakie dialogi jeszcze warto zainscenizować w Teatrze Telewizji, żebyśmy mogli porozmawiać o ważnych zagadnieniach. To się okaże.
Słowo na temat spektaklu zamieniła z nami również dyrektorka TVP Kultura Kalina Cyz.
Karol Grabias (Teologia Polityczna): „Kriton” był formą eksperymentalną, pierwszym czytaniem w Teatrze Telewizji. Czy adaptacja Platona w tej postaci była formą na tyle udaną, że zakorzeni się w TVP Kultura?
Kalina Cyz (TVP Kultura): Mam taką nadzieję. W końcu teatr zawsze był formą dialogu. Niezależnie od tego, czy odbywa się między aktorami, czy między aktorem i widzem. Bardzo na to liczę, w każdej z tych form. A jak pokazuje „Kriton”, tak naprawdę jesteśmy na te eksperymenty i na te formy hybrydowe w teatrze bardzo otwarci.
Zobacz fotosy z planu zdjęciowego „Kritona”