Debiut Platona w Teatrze Telewizji. Premiera „Kritona” w reżyserii Dariusza Karłowicza w TVP Kultura już w październiku!

Debiut Platona w Teatrze Telewizji. Premiera „Kritona” w reżyserii Dariusza Karłowicza w TVP Kultura już w październiku!

Początek roku szkolnego to również otwarcie sezonu artystycznego – nie inaczej jest w wypadku Teatru Telewizji. Pośród wielu debiutów i klasyki polskiego oraz światowego dramatu znalazł się „Kriton” Platona z udziałem Jerzego Treli i Piotra Cyrwusa. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Karłowicz. To eksperymentalna adaptacja klasycznego dialogu, która powstała we współpracy Teatru Telewizji i Teologii Politycznej.

Podczas środowego śniadania prasowego przedstawiony został repertuar Teatru Telewizji na sezon 2019/2020 – łącznie 20 premier, które widzowie zobaczą na ekranie TVP 1, TVP Kultura oraz TVP ABC. Wybrany repertuar obfituje w utwory związane z tematyką historyczną – szczególnie zaś burzliwą historią XX w. – jak też dzieła klasyczne i od dłuższego czasu nieobecne w Teatrze Telewizji. Sezon rozpocznie 30 września – już tradycyjnie w poniedziałek o 21:00 – premiera spektaklu „Imperium” autorstwa Wojciecha Tomczyka w reżyserii Roberta Talarczyka, w którym sportretowane zostały niezwykłe sylwetki publicysty Melchiora Wańkowicza i twórcy miasta Gdyni, Eugeniusza Kwiatkowskiego, którzy spotkali się przed wybuchem II Wojny Światowej.

Do głośnych premier tego sezonu z pewnością zaliczyć można światową prapremierę klasycznej pozycji literatury obozowej – „Innego Świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Co zaskakujące, dzieło to nie zostało wcześniej przełożone na język dramatu – okazją do tego stało się ogłoszenie roku 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć również m.in. nową adaptację „Hamleta” z Przemysławem Stippą w roli głównej, reżyserski debiut Kingi Dębskiej „Oskar dla Emily”, czy też remake słynnego spektaklu Jana Drdy „Igraszki z Diabłem” w reżyserii Artura „Barona” Więcka.

Wyjątkową pozycją w tym sezonie Teatru Telewizji będzie premiera platońskiego „Kritona” w reżyserii Dariusza Karłowicza, redaktora naczelnego Teologii Politycznej. Spektakl będzie przeniesieniem na ekrany formy wypracowanej w trakcie premier nowych tłumaczeń dialogów Platona wydanych przez Teologię Polityczną – aktorzy grający Sokratesa (Jerzy Trela) i Kritona (Piotr Cyrwus) będą odczytywać linie dialogowe w scenerii współczesnego więzienia śledczego. Ich partiom towarzyszyć będą odczyty fragmentów oryginalnego, greckiego tekstu czytane przez prof. Mikołaja Szymańskiego, znawcy literatury klasycznej. Premiera spektaklu odbędzie się już w październiku w TVP Kultura. W trakcie śniadania prasowego mieliśmy okazję porozmawiać o spektaklu z dyrektorką Teatru Telewizji Ewą Millies-Lacroix.

Karol Grabias (Teologia Polityczna): Jest to pierwsza adaptacja Platona w Teatrze Telewizji. Czy to oznacza, że TT otwiera się na dzieła filozoficzne?

Ewa Milles-Lacroix (Teatr Telewizji): Przede wszystkim otwiera się na mądre słowo. A mądre słowo, jak zawsze mnie uczono, ma za sobą mądrą myśl. A czym jest filozofia? Miłością do mądrości, do mądrego słowa. Tego nam bardzo brakuje. Platon mówi nam jeszcze więcej, bo prowadzi nie tylko samą myśl, ale również dialog, czyli otwiera myśl na drugiego człowieka. Okazuje się, że jeden może drugiemu z nas na Ziemi bardzo dużo powiedzieć. I tego nas uczy najlepsza literatura. Uważam, że ten spektakl za wyjątkowy nie tylko dlatego, że jest to eksperyment. Miało być to po prostu czytanie, a pokazało nam, że chcemy i powinniśmy ze sobą rozmawiać o ważnych sprawach. Dziękuję bardzo Dariuszowi Karłowiczowi za pomysł tego projektu. Otwiera ten cykl Platon, nie wiem, co może być dalej, jakie dialogi jeszcze warto zainscenizować w Teatrze Telewizji, żebyśmy mogli porozmawiać o ważnych zagadnieniach. To się okaże.

Słowo na temat spektaklu zamieniła z nami również dyrektorka TVP Kultura Kalina Cyz.

Karol Grabias (Teologia Polityczna): „Kriton” był formą eksperymentalną, pierwszym czytaniem w Teatrze Telewizji. Czy adaptacja Platona w tej postaci była formą na tyle udaną, że zakorzeni się w TVP Kultura?

Kalina Cyz (TVP Kultura): Mam taką nadzieję. W końcu teatr zawsze był formą dialogu. Niezależnie od tego, czy odbywa się między aktorami, czy między aktorem i widzem. Bardzo na to liczę, w każdej z tych form. A jak pokazuje „Kriton”, tak naprawdę jesteśmy na te eksperymenty i na te formy hybrydowe w teatrze bardzo otwarci.

Zobacz fotosy z planu zdjęciowego „Kritona”


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.