Dariusz Karłowicz w czeskich mediach

W czeskich mediach ukazały się dwie publikacje Dariusza Karłowicza nawiązujące do ostatniego numeru rocznika „Teologii Politycznej”. Czescy internauci mogli zapoznać się z tłumaczeniem artykułu „Reset czy rewolucja” oraz wysłuchać podcastu z wypowiedziami Dariusza Karłowicza, poświęconego kryzysowi liberalnego ładu w Europie. Patronem publikacji jest Instytut Polski w Pradze.

– Celem Instytutu Polskiego w Pradze jest wszechstronne opowiadanie Czechom Polski, poprzez które staramy się budować wzajemne zrozumienia jako swoiste podglebie współpracy. Częścią tej działalności jest też prezentowanie polskich głosów w debatach, które dotyczą Europy czy świata – mówi Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, z którym udało się nam porozmawiać przy okazji publikacji Dariusza Karłowicza skierowanych do czeskich odbiorców. 

Maciej Ruczaj (Instytut Polski w Pradze): Jednym z naszych „postkolonialnych kompleksów” jest przekonanie, że Środkowoeuropejczycy – Czesi czy Polacy – w takich uniwersalnych dyskusjach możemy występować tylko w roli słuchaczy. Tymczasem dlaczego polski filozof nie mógłby wnieść interesujących impulsów dla czeskiej debaty o współczesnej Europie? Dlatego staramy się inicjować i wspierać obecność polskich myślicieli w ofercie czeskich wydawnictw, na czeskich forach dyskusyjnych i w mediach. Cieszę się, że w ostatnim czasie jedną z takich postaci, które mogły zaistnieć – i wzbudziły zainteresowanie – w czeskiej debacie intelektualnej jest Dariusz Karłowicz. Dwa lata temu ukazał się po czesku wybór jego esejów pod tytułem „Nieskopiowana przyszłość. Polskie dylematy XX i XXI wieku”. W ślad za książką przyszło ubiegłej jesieni zaproszenie do Jihlavy, na dyskusyjne Inspiration Forum, jedno z najważniejszych na czeskiej mapie intelektualnej, a teraz kolejny krok – podcast i tłumaczenie ważnego eseju „Reset czy rewolucja” dla czasopisma Kontexty. To oczywiście małe kroki, ale ideał pracy organicznej jest wpisany w istotę naszej działalności.

Podcast „Potrzebujemy resetu" opublikowany przy okazji wystąpienia Dariusza Karłowicza w Inspiration Forum.

Tłumaczenie tekstu „Reset czy rewolucja” dla czasopisma Kontexty.