19 marca 2022 roku w Domu Studenckim przy ul. Floriańskiej w Warszawie odbyło się spotkanie z księżmi z Diecezji Warszawsko-Praskiej, na którym zostały zaprezentowane obrazy przedstawiające Jezusa Miłosiernego, namalowane przez malarzy uczestniczących w projekcie „Namalować katolicyzm od nowa”, organizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja i Teologię Polityczną. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Dariusza Karłowicza, pomysłodawcy projektu, a także ks. bp. Jacka Grzybowskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej. W spotkaniu uczestniczył także bp Romuald Kamiński.
Dariusz Karłowicz wyjaśnił słuchaczom idee stojące za projektem oraz cele, które przyświecały uczestniczącym w nim artystom. Obraz Jezusa Miłosiernego, którego obstalunek znamy z objawień św. Faustyny to jeden z najsłynniejszych i najszerzej rozprzestrzenionych wizerunków Zbawiciela w Kościele Katolickim. – Dlaczego chcemy „namalować katolicyzm od nowa”? Chodzi o to, by opowiedzieć prawdy wiary językiem współczesnej sztuki. To zadanie fundamentalne. Zależy od tego rozumienie wiary i liturgii. Jeśli religia nie przemówi do współczesności w jej języku, młodzi ludzie będą od niej odcięci, pozbawieni tego doświadczenia – przekonywał Karłowicz. Zaproszeni do udziału w projekcie malarze przed przystąpieniem do wykonania obrazów uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których pod kierunkiem teologów i historyków sztuki analizowali fragmenty Dzienniczka św. Faustyny odnoszące się do wizerunku Jezusa Miłosiernego.
Prezentacja obrazów wzbudziła entuzjazm oraz ożywione dyskusje w gronie uczestników spotkania. Dyskutowano ich estetyczne walory, zastosowane techniki malarskie, różnice w rozumieniu obstalunku oraz teologiczne aspekty przedstawienia Jezusa Miłosiernego. Rozmawiano również o możliwościach zaprezentowania obrazów wiernym oraz umieszczenia ich w nowopowstających kościołach. Projekt spotkał się z aprobatą bp. Kamińskiego, który docenił jego kulturotwórczy charakter, a także wyraził nadzieję na odrodzenie katolickiej kultury i sztuki. – Należy dążyć do tego, by przywrócić w obrazie świata to, co zawsze przynosiło zwycięstwo ducha – podkreślił bp Kamiński. Tak o projekcie wypowiedział się ks. bp Jacek Grzybowski:
W czasie pokazywania obrazów zrozumiałem, że ponowne odczytanie tego motywu może trafić do wielu ludzi
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony różnorodnością przedstawień Jezusa Miłosiernego, jakie zobaczyłem na obrazach przygotowanych przez zaproszonych do tego przedsięwzięcia malarzy. Widziałem te obrazy po raz pierwszy. Przygotowano je w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa” i przyznaję, że jest w nich obecna niezwykła ekspresja i pomysł – często zaskakujący, ale zawsze oryginalny. To było piękne i poruszające doświadczenie. Kiedy oglądałem wyniki malarskiego trudu zadałem sobie pytanie: jak nowe formy artystycznej interpretacji motywu Jezusa Miłosiernego malowanego wedle wskazań z „Dzienniczka” św. s. Faustyny, zostaną przyjęte przez wierzących? Wszyscy, a szczególnie starsi, jesteśmy przecież przyzwyczajeni do tradycyjnych przedstawień i doskonale nam już znanych wizji Chrystusa z obrazu „Jezu, ufam Tobie”. W czasie pokazywania obrazów zrozumiałem, że ponowne odczytanie tego motywu może trafić do wielu ludzi, szczególnie młodych, których w mniejszym stopniu dotyka artystyczny schematyzm i którzy mają świeże spojrzenie zarówno na wiarę jak i na sztukę. Bardzo się ciszę, że znaleźli się tak poważni i utalentowani artyści, którzy odważyli się podjąć to wyzwanie. Jestem im bardzo wdzięczny, bo owoc ich pracy jest naprawdę inspirujący i piękny.
Swoje interpretacje motywu Bożego Miłosierdzia przygotowali w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa” malarze: Ignacy Czwartos, Wincenty Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos OP, Krzysztof Klimek, Jarosław Modzelewski, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz, Artur Wąsowski. Więcej informacji o projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” dowiedzą się Państwo wkrótce.
19.03.2022
Więcej informacji o projekcie „Namalować katolicyzm od nowa": LetsPaintCatholicismAgain.com