Kiedy Paweł Paliwoda pojawiał się w sieci wywoływał burze. Gradowe! Z piorunami! - Dariusz Karłowicz o wspomina Pawła Paliwodę - autora najnowszej książki TP!
Kiedy Paweł Paliwoda pojawiał się w sieci wywoływał burze. Gradowe! Z piorunami!
Już w księgarniach - najnowsza książka TP - Kambei Shimada Pawła Paliwody!
Gdy o jakimś publicyście czytam, że jest kontrowersyjny, to chce mi się śmiać. Kiedy Paweł Paliwoda pojawiał się w sieci wywoływał burze. Gradowe! Z piorunami! Administratorzy zasiadali do klawiatur – bo było wiadomo, że nerwy puszczą niejednemu. Kiedy słyszę, że ktoś jest niezależny, czy jak się dziś mówi niepokorny, to – przyznam – że na ogół czuję zakłopotanie. Odwaga Paliwody nie dotyczyła wyłącznie nieprzyjaciół aktualnych chlebodawców (i może właśnie dlatego tak często musiał zmieniać pracę). To była odwaga totalna, obojętna na okoliczności – taka, co to dużo kosztuje i za którą płaci się wysoką cenę - bez zniżek, bez możliwości rozłożenia na wygodne raty. Kiedy z kolei słyszę, że ktoś myśli subtelnie, to zastanawiam się czy z podobną do Pawła trafnością potrafiłby pisać o niuansach logiki Arystotelesa, kulturze masowej, współczesnej sztuce czy z podobną delikatnością widzi odcienie bólu, poniżenia, niesprawiedliwości. Odpowiedź rzadko bywa pozytywna.
Czasem pisanie jest zawodem czasem powołaniem i życiem. Dla Pawła było misją. Kiedy wreszcie ukarze się wybór jego tekstów zobaczymy jak wiele straciliśmy przez jego przedwczesną śmierć. Świetny, niepodrabialny pisarz, niezwykle wrażliwy człowiek, przenikliwy intelektualista.
Dariusz Karłowicz
Już w księgarniach - najnowsza książka TP - Kambei Shimada Pawła Paliwody!
Teksty Pawla Paliwody to małe eseje polityczno-filozoficzne. Precyzyjnie i z erudycją rozprawia się w nich autor z pewnikami II RP, przekłuwa balony nadętej wielkości, wskazuje jak bardzo nieoczywiste są nasze "oczywistości". kariere naukową Paliwoda wymienil na publicystykę, a jego misją stała się obrona "Bożego prostaczka", reprezentanta większości, której w myśl "praw" postępu usiłuje się głos odebrać. Jego artykuły to odtrutka na propagandę, która zastąpiła myslenie
Bronisław Wildstein
Paweł Paliwoda był filozofem i publicystą, ale tez wojownikiem. Zbiór jego tekstów to z jednej strony powaga i rozległość myślenia, a z drugiej - bezkompromisowa walka o prawdę, zdrowy rozsądek i przyzwoitość w życiu publicznym. Przedwcześnie zmarły autor był i pozostaje doskonałym przewodnikiem po dzisiejszej epoce zamętu.
prof. Ryszard Legutko
Paweł Paliwoda (1963-2013), historyk filozofii, dziennikarz, publicysta aktywnie uczestniczący w kształowaniu polskiej debaty publicznej. Współtworzyl Warszawski klub Krytyki Politycznej. W Telewizji Polskiej prowadził program "RING". Publikował m.in. w "Życiu", "Nowym Państwie", "Rezczpospolitej", "Ozonie", "Gościu Niedzielnym". W ostatnich latach życia związany z "Gazetą Polską".