Dariusz Karłowicz o Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na antenie Polskiego Radia 24

Dariusz Karłowicz był wczoraj gościem Polskiego Radia 24, gdzie opowiadał o wyjątkowym przedsięwzięciu. W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II, 18 maja, na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie - Angelicum - rozpocznie działalność Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

Myśleć z Janem Pawłem II - o Kościele, o świecie - i w ten sposób kontynuować jego dzieło - to zadania, które stawia przed sobą formujący się właśnie Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie. Ta niezwykła instytucja akademicka może zostać powołana do życia dzięki staraniom dwóch polskich organizacji pozarządowych: Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura - Iuventa.

Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja oraz założyciel "Teologii Politycznej mówił: To hołd na cześć wielkiego papieża. I dodał: Zależy nam na animowaniu dyskusji o najważniejszych sprawach Kościoła i współczesnego świata w odniesieniu do myśli Jana Pawła II. Nie chodzi o zamknięcie go w gablocie jak historycznego eksponatu, ale stałe odrywanie tego, co w nim żywe i aktualne z tego, co dzisiaj ciekawe, inspirujące i wartościowe.

Na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie młody ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II studiował w latach 1946-48. Obronił tam pracę doktorską pt. "Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża". U założenia całego przedsięwzięcia leży przekonanie o potrzebie zachowania ciągłości idei, jakie zasiał papież Polak. I tę misję podkreślał w radiowej audycji Dariusz Karłowicz. Instytut gościł będzie wybitnych naukowców z całego świata, prowadzone będą interdyscyplinarne badania oraz zajęcia dydaktyczne. 

Warto podkreślić, że Instytut Kultury Św. Jana Pawła II jest w całości finansowany ze środków prywatnych. Osoby chcące wesprzeć go finansowo mogą to zrobić za pośrednictwem stron internetowych Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.

Nagranie na stronie Polskiego Radia 

***

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II