Dariusz Karłowicz: Dla Pawła Paliwody pisanie było misją

Kiedy Paweł Paliwoda pojawiał się w sieci wywoływał burze. Gradowe! Z piorunami!


Kiedy Paweł Paliwoda pojawiał się w sieci wywoływał burze. Gradowe! Z piorunami!

Gdy o jakimś publicyście czytam, że jest kontrowersyjny, to chce mi się śmiać. Kiedy Paweł Paliwoda pojawiał się w sieci wywoływał burze. Gradowe! Z piorunami! Administratorzy zasiadali do klawiatur – bo było wiadomo, że nerwy puszczą niejednemu. Kiedy słyszę, że ktoś jest niezależny, czy jak się dziś mówi niepokorny, to – przyznam – że na ogół czuję zakłopotanie. Odwaga Paliwody nie dotyczyła wyłącznie nieprzyjaciół aktualnych chlebodawców (i może właśnie dlatego tak często musiał zmieniać pracę). To była odwaga totalna, obojętna na okoliczności – taka, co to dużo kosztuje i za którą płaci się wysoką cenę - bez zniżek, bez możliwości rozłożenia na wygodne raty. Kiedy z kolei słyszę, że ktoś myśli subtelnie, to zastanawiam się czy z podobną do Pawła trafnością potrafiłby pisać o niuansach logiki Arystotelesa, kulturze masowej, współczesnej sztuce czy z podobną delikatnością widzi odcienie bólu, poniżenia, niesprawiedliwości. Odpowiedź rzadko bywa pozytywna.

Czasem pisanie jest zawodem czasem powołaniem i życiem. Dla Pawła było misją. Kiedy wreszcie ukaże się wybór jego tekstów zobaczymy jak wiele straciliśmy przez jego przedwczesną śmierć. Świetny, niepodrabialny pisarz, niezwykle wrażliwy człowiek, przenikliwy intelektualista. 

Dariusz Karłowicz

Tekst pierwotnie opublikowany w Gazecie Polskiej

____________________

Zostań darczyńcą książki "Kambei Shimada" zbierającej artykuły Pawła Paliwody

tytuł: Kambei Shimada
liczba stron: ok. 500
planowana data wydania: czerwiec 2015 r.


Dlaczego Kambei Shimada?
Kambei Shimada to wojownik-filozof. Mędrzec. Nie ma takiej siły – głodu, nędzy, przewagi rządzących łotrów, panów bogaczy kształtujących opinię publiczną – która zmusiłaby go do oportunistycznej kapitulacji, do służenia tym, których postrzega jako nędznych pachołów i karierowiczów. Nie można przekupić Shimady. Nie można z nim robić interesów. Nie można mu skutecznie pochlebiać. Nie można zaskarbić sobie jego przychylności pieniędzmi, stanowiskiem, karierą. To jest wojownik ubogi, bo w jego świecie – żeby zdobyć kosztowne pancerze – trzeba być oportunistą i tchórzem. Nie zawsze, ale prawie zawsze. I wtedy, gdy cała czereda moralistów i obłudników milczy, do akcji wchodzi Shimada. Co z tego ma? Poczucie, że kiedyś odejdzie jako człowiek uczciwy, a nie jako karierowicz i knur z tzw. dobrego towarzystwa. Naśladujcie Shimadę, Drodzy Czytelnicy, jeśli umiecie coś więcej niż tylko powtarzać obiegowe słowa.

Paweł Paliwoda

prof. Ryszard Legutko i Bronisław Wildstein o ksiażce:

Teksty Pawła Paliwody to małe eseje polityczno-filozoficzne. Precyzyjnie i z erudycją rozprawia się w nich autor z pewnikami III RP, przekłuwa balony nadętej wielkości, wskazuje jak bardzo nieoczywiste są nasze „oczywistości”. Karierę naukową Paliwoda wymienił na publicystykę, a jego misją stała się obrona „Bożego prostaczka”, reprezentanta większości, której w myśl „praw” postępu usiłuje się głos odebrać. Jego artykuły to odtrutka na propagandę, która zastąpiła myślenie.
Bronisław Wildstein

Paweł Paliwoda był filozofem i publicystą, ale też wojownikiem. Zbiór jego tekstów to z jednej strony powaga i rozległość myślenia, a z drugiej – bezkompromisowa walka o prawdę, zdrowy rozsądek i przyzwoitość w życiu publicznym. Przedwcześnie zmarły autor był i pozostaje doskonałym przewodnikiem po dzisiejszej epoce zamętu.
prof. Ryszard Legutko

Paweł Paliwoda (1963-2013). Historyk filozofii, dziennikarz i publicysta. Razem z Markiem Cichockim, Dariuszem Gawinem, Dariuszem Karłowiczem, Tomaszem Mertą współtworzył Warszawski Klub Krytyki Politycznej. W „Życiu” i „Dzienniku” pracował na stanowisku zastępcy szefa działu opinie. Publikował m.in. w „Gazecie Polskiej”, „Nowym Państwie”, „Rzeczpospolitej”, „Ozonie”, „Gościu Niedzielnym”. W Telewizji Polskiej prowadził program Ring. Był doradcą ministra edukacji Ryszarda Legutki w gabinecie politycznym.

    ___________________

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydaniu książki Pawła Paliwody.

- Każda osoba, która wesprze wydanie będzie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach

- Każdy, kto dokona wpłaty conajmniej 50 zł, otrzyma publikację gratis

- Darczyńcy oferujący ponad 1000 zł otrzymają specjalne podziękowania na stronie redakcyjnej

______________________

Prosimy o wpłaty do końca maja tego roku.

Konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
Z dopiskiem "Pawel Paliwoda"
Fundacja Świętego Mikołaja
Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno

WPŁATY ON-LINE

Dla przelewów zagranicznych:

Nordea Bank  18 1440 1387 0000 0000 1092 6483
IBAN: PL
SWIFT: NDEAPLP2

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: 22 825 03 90, redakcja[at]teologiapolityczna.pl