Bp Jacek Grzybowski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego

Mamy nadzieję, że uda się propagować spotkanie sztuki i religii, Kościoła i artystów. Aby w ten sposób zapewnić ciągłość przesłania ewangelicznego, wyrażanego nie tylko przez konferencje, rekolekcje, zjazdy, ale także przez promocję dzieł sztuki. Dzieł pięknych, mądrych, głębokich, które swoją artystyczną wizją będą ukazywały wielkie dzieła Boże. Dla nas szczególnie jest ważne, aby ukazały i przekonały nas wszystkich do wielkiego przesłania, jakim jest idea Bożego Miłosierdzia – mówił bp Jacek Grzybowski w trakcie spotkania z artystami, które miało miejsce pod koniec października w pokamedulskim klasztorze w Wigrach na Suwalszczyźnie.

Z inicjatywy Teologii Politycznej i Fundacji Świętego Mikołaja jesteśmy w kościele w Wigrach na spotkaniu grupy artystów malarzy, teologów i filozofów, zastanawiając się nad najważniejszym, jak się nam wydaje, tematem przełomu XX i XXI wieku: tematem Miłosierdzia Bożego, przesłania siostry Faustyny Kowalskiej, tego, co napisała w „Dzienniczku” i tego, co Pan Jezus prosił ją, aby przekazał całemu światu.

[KLIKNIJ I OBEJRZYJ NAGRANIE]

Wiemy, że zarówno siostra Faustyna, jak i św. Jan Paweł II byli ogromnymi polskimi promotorami idei Miłosierdzia Bożego. Pragniemy na tym spotkaniu – które organizujemy w ramach cyklu spotkań dotyczących Kościoła, sztuki i debat filozoficzno-teologicznych – zastanowić się nad ideą Miłosierdzia wyrażoną w sztuce. Czy należy, czy trzeba dzisiaj promować w sposób szczególny ideę Miłosierdzia Bożego, właśnie jako ideę sztuki, ideę malarską. Zastanawiamy się nad tym i pragniemy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ostatnich dziesięcioleciach, zarówno w Kościele, jak i wśród wiernych osłabł – w sposób szczególny niestety – obowiązek promowania treści ewangelicznych przez sztukę, przez kulturę. Zapomnieliśmy o tym, że kultura jest często pierwszym, i wydaje się czasem najlepszym, elementem ewangelizacji. Że możemy dotrzeć przez dobrą sztukę i dobrą kulturę do rzesz ludzi.

Tą ideą, którą my chcemy na tym spotkaniu ukazać i promować jest idea szczególnie związana z Miłosierdziem Bożym. Z tym, że siostra Faustyna, nasza polska mistyczka, i Jan Paweł II, polski papież, byli zaangażowani w promocję Miłosierdzia Bożego. Że właśnie oni ukazali nam wagę i znaczenia Bożego Miłosierdzia i tego, że bez Miłosierdzia Bożego, jego wylania się nad światem, ostatecznie nie ma ratunku dla nas grzeszników, dla zatwardziałych grzeszników, którzy Boga porzucają, i którzy Bogu przeczą.

Zapomnieliśmy o tym, że kultura jest często pierwszym, i wydaje się czasem najlepszym, elementem ewangelizacji. Że możemy przez dobrą sztukę i dobrą kulturę dotrzeć do rzesz ludzi

Chcemy w idei Miłosierdzia zobaczyć wielki znak wywyższenia także Polski. Pomimo tego, że patrzymy na jej dzieje, jako dzieje cierpienia, dramatu, przygodności, bardzo trudnych doświadczeń. To jednak w św. siostrze Faustynie Kowalskiej, w św. Janie Pawle II, w bł. Stefanie kard. Wyszyńskim, w bł. Michale Sopoćko widzimy pionierów idei Miłosierdzia. Chcemy i pragniemy, by zostało ono wyrażone także w dziełach sztuki. Aby artyści – malarze, rzeźbiarze, kompozytorzy, literaci – w pewnym momencie dostrzegli, że to jest coś z czego możemy być dumni; że Polska jest miejscem, gdzie ujawniło się Boże Miłosierdzie – w „Dzienniczku” siostry Faustyny. Że przesłanie Miłosierdzia stało się przesłaniem globalnym, dla świata – właśnie stąd. Że Jan Paweł II, właśnie w Polsce, w Krakowie, zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu. Że zapragnął, aby świat został mu oddany i powierzony, bo jest to dla grzesznego świata jedyny ratunek. Niech zatem nasze spotkanie, ale także to, co będzie jego owocem – debaty, rozmowy, dzieła artystyczne – będzie takim małym wkładem w to wielkie dzieło siostry Faustyny i św. Jana Pawła II.

Mamy nadzieję, że uda się propagować spotkanie sztuki i religii, Kościoła i artystów. Aby w ten sposób zapewnić ciągłość przesłania ewangelicznego, wyrażanego nie tylko przez konferencje, rekolekcje, zjazdy, ale także przez promocję dzieł sztuki – dzieł pięknych, mądrych, głębokich, które swoją artystyczną wizją będą ukazywały wielkie dzieła Boże. Dla nas szczególnie dzisiaj na tym spotkaniu jest ważne, aby ukazały i przekonały nas wszystkich do wielkiego przesłania, jakim jest idea Bożego Miłosierdzia.

Bp Jacek Grzybowski

[FOTORELACJA] Czy sztuka wysoka wróci do Kościoła? Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego

[KLIKNIJ I OBEJRZYJ NAGRANIE]

____

Spotkanie z artystami odbyło się w pokamedulskim klasztorze w Wigrach w dniach 29-31 października 2021 r.