Benedykt XVI: Sztuka to brama ku nieskończoności

Sztuka jest w stanie wyrazić, i to w sposób widzialny, że człowiek potrzebuje wykroczyć poza to, co widzi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sztuka jest w stanie wyrazić, i to w sposób widzialny, że człowiek potrzebuje wykroczyć poza to, co widzi

Sztuka, jeśli jest wyrazem wiary bądź autentycznych ludzkich poszukiwań, jest w stanie poruszyć struny ludzkiego serca, pomaga nam wykroczyć poza to, co widzialne i w ten sposób zbliża nas do Boga – powiedział Benedykt XVI w dzisiejszej katechezie. Tym razem mówił on o roli dzieł sztuki w modlitwie. Przywołał przykład francuskiego poety Paula Claudela, który nawrócił się na katolicyzm, kiedy w katedrze Notre Dame wysłuchał hymnu Magnificat. Papież podzielił się też własnym doświadczeniem. „Przypominam sobie – powiedział – jak w Monachium słuchałem kiedyś koncertu Bacha w wykonaniu orkiestry pod kierunkiem Leonarda Bernsteina. Po wysłuchaniu jednej z kantat, pojąłem, ale nie dzięki rozumowi, lecz w głębi mego serca, że to, czego wysłuchałem przekazało mi prawdę, prawdę tego wielkiego kompozytora, i skłoniło mnie do dziękczynienia Bogu” – wyznał Benedykt XVI.

„Być może i wam przydarzyło się coś takiego, że stojąc przed rzeźbą czy obrazem, albo słuchając jakiegoś wiersza czy utworu muzycznego, doświadczyliście w sercu głębokiego poruszenia, poczuliście radość i pojęliście całkiem jasno, że nie macie do czynienia jedynie z materią, kawałkiem marmuru czy brązu, obrazem, zbiorem liter czy dźwięków, lecz jest to coś większego, coś, co przemawia, co jest w stanie dotknąć serca, przekazać przesłanie, podnieść na duchu – powiedział Papież. – Dzieło sztuki jest owocem twórczych zdolności człowieka, który stawia sobie wielkie pytania w obliczu rzeczywistości widzialnej, stara się odkryć jej najgłębszy sens i przekazać go za pomocą języka kształtów, kolorów i dźwięków. Sztuka jest w stanie wyrazić, i to w sposób widzialny, że człowiek potrzebuje wykroczyć poza to, co widzi. W niej przejawia się pragnienie i poszukiwanie nieskończoności. Więcej, jest ona niczym brama otwarta ku nieskończoności, ku pięknu i prawdzie, które wykraczają poza codzienność” – mówił Ojciec Święty.


Benedykt XVI mówił też o znaczeniu sztuki chrześcijańskiej, która wyrasta z wiary i tę wiarę przekazuje. Świadectwem tego są choćby średniowieczne katedry, które skłaniają nas do skupienia i modlitwy, a zarazem unoszą nasze myśli i serca ku górze. W tym kontekście Papież zachęcił wiernych, aby korzystali z bogatego dziedzictwa sztuki chrześcijańskiej. W nim – zaznaczył – zawarta jest wiara całych pokoleń.

Do tematu dzisiejszej katechezy nawiązał Benedykt XVI również w słowie do Polaków.

„Pozdrawiam polskich pielgrzymów! Wakacyjny czas sprzyja poznawaniu dzieł kultury i sztuki. Zachwyt nad pięknem ludzkiej twórczości może prowadzić do kontemplacji Boga, dawcy wszelkiego dobra i piękna, gdy wraz z podziwem dla geniuszu człowieka odkrywamy twórcze tchnienie Ducha Świętego. Obyśmy jak najczęściej doznawali takich uniesień! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

kb/ rv, kai

Radio Watykańskie