Także my z powodu grzechu Adama urodziliśmy się «ślepi», ale w źródle chrzcielnym zostaliśmy oświeceni łaską Chrystusa
Także my z powodu grzechu Adama urodziliśmy się «ślepi», ale w źródle chrzcielnym zostaliśmy oświeceni łaską Chrystusa
„Słowo pozdrowienia przekazuję wszystkim Polakom! Czwarta Niedziela Wielkiego Postu kieruje naszą myśl ku Chrystusowi, który przywraca wzrok niewidomemu od urodzenia. Syn Boży, oddając swe życie na krzyżu dla naszego zbawienia przywraca wzrok także naszej duszy, abyśmy dostrzegali blask Bożej prawdy. W każdej chwili życia, w każdym miejscu bądźmy świadkami Tego, który jest światłością świata i Jego ewangelicznego orędzia. Waszemu świadectwu wiary z serca błogosławię”.
Wymowa liturgii dzisiejszego dnia, zwanego też Niedzielą Laetare, było również przedmiotem głównego papieskiego rozważania na Anioł Pański. Benedykt XVI przypomniał katechetyczną rolę ewangelicznego opowiadania o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia. Charakterystyczne, że ów nazywa swego dobroczyńcę najpierw „człowiekiem”, następnie „prorokiem”, a wreszcie – spotykając ponownie Jezusa – „Panem”. Jest to, jak zauważył Papież, rodzaj drogi wiary, którą przebywa niewidomy, w przeciwieństwie do faryzeuszy, którzy również stopniowo zatwardzają swoje serca. Pozostali świadkowie cudu poprzestają na dyskusji i ostrożnie unikają jednoznacznej opinii na ten temat.
„A my, jaką postawę przyjmujemy wobec Jezusa? – zapytał Papież. – Także my z powodu grzechu Adama urodziliśmy się «ślepi», ale w źródle chrzcielnym zostaliśmy oświeceni łaską Chrystusa. Grzech zranił ludzkość, skazując ją na mroki śmierci, jednak w Chrystusie jaśnieje nowość życia i cel, do którego jesteśmy wezwani. W Nim, odnowieni przez Ducha Świętego, otrzymujemy moc przezwyciężania zła i czynienia dobra. Albowiem chrześcijańskie życie jest stałym upodabnianiem się do Chrystusa, obrazu człowieka nowego, by osiągnąć pełną komunię z Bogiem. Pan Jezus jest «światłem świata» (J 8,12), bo w Nim «jaśnieje poznanie chwały Bożej» (2 Kor 4,6), które nadal objawia w ciągu dziejów sens ludzkiego życia. Istniejące w obrzędzie Chrztu przekazanie świecy zapalonej od paschału, będącego symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego, jest znakiem pomocnym w zrozumieniu tego, co dzieje się w tym sakramencie. Kiedy pozwalamy się oświecić przez misterium Chrystusa, doświadczamy radości wyzwolenia z tego, co nam przeszkadza się spełnić. W tych dniach, gdy przygotowujemy się w do Wielkanocy, odnówmy w sobie dar otrzymany w Chrzcie, ten płomień, który czasem przygasa. Podsyćmy go modlitwą i uczynkami miłości względem bliźnich” – mówił Benedykt XVI.
tc/rv
Radio Watykańskie