Benedykt XVI: Cisza i piękno stworzenia pomagają usłyszeć głos Boga

W każdej epoce ludzie, którzy poświęcili swoje życie Bogu na modlitwie, zakładali swoje wspólnoty w miejscach szczególnie pięknych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W każdej epoce ludzie, którzy poświęcili swoje życie Bogu na modlitwie, zakładali swoje wspólnoty w miejscach szczególnie pięknych

Świat jest usiany mniszymi klasztorami, tymi oazami, w których Bóg przemawia do ludzkości. To one stanowią strukturę nośną świata – powiedział Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej. Nawiązując do postaci św. Klary Papież mówił o tym, jak cisza i odosobnienie pomagają w modlitwie. W takich warunkach łatwiej jest bowiem usłyszeć głos Boga – podkreślił Ojciec Święty.

„W każdej epoce ludzie, którzy poświęcili swoje życie Bogu na modlitwie, zakładali swoje wspólnoty w miejscach szczególnie pięknych – mówił w katechezie Papież. – Miejsca te łączą w sobie dwa bardzo ważne elementy życia kontemplacyjnego: piękno stworzenia, które odwołuje do Stwórcy, oraz ciszę, którą zapewnia oddalenie od dużych miast. Cisza to atmosfera najbardziej sprzyjająca skupieniu, słuchaniu Boga, medytacji. Już samo zasmakowanie w milczeniu, «napełnienie» ciszą, predysponuje nas do modlitwy. Wielki prorok Eliasz na górze Horeb był świadkiem gwałtownej wichury, potem trzęsienia ziemi, a następnie błysków ognia, ale nie rozpoznał w nich głosu Boga; usłyszał go jednak w szmerze łagodnego powiewu. Bóg przemawia w ciszy, ale trzeba wiedzieć, jak Go słuchać. Dlatego klasztory są oazami, w których Bóg przemawia do ludzkości”.

Wśród pielgrzymów, którzy przybyli dziś do Castelgandolfo, nie zabrakło też Polaków.

„Witam pielgrzymów polskich. Jutro w liturgii przypada wspomnienie świętej Klary. Nasza myśl biegnie do Asyżu, do kościoła świętego Damiana, kolebki Zakonu Klarysek, oazy ciszy, piękna przyrody, modlitwy. Życzę wam wszystkim, by pielgrzymie drogi zawiodły was do wielu miejsc, odkrytych już wcześniej przez świętych, w których doznacie bliskości Boga. Z serca wam błogosławię”.

kb/ rv, kai

Radio Watykańskie