Benedykt XVI: Chrystus światłem zagubionej ludzkości

Świat wraz ze wszystkimi swymi zasobami nie jest w stanie dać ludzkości światła


Świat wraz ze wszystkimi swymi zasobami nie jest w stanie dać ludzkości światła

Do Objawienia Pańskiego Benedykt XVI nawiązał w rozważaniu na Anioł Pański. Zwrócił przy tym uwagę na starożytność tej uroczystości oraz na ukazanie w niej Chrystusa jako światła dla ludzkości. Misja niesienia Go dalej światu została następnie powierzona Kościołowi, który pełni ją w sposób niezastąpiony.

„Świat wraz ze wszystkimi swymi zasobami nie jest w stanie dać ludzkości światła, by nadać jej kierunek – mówił Ojciec Święty. – Stwierdzamy to również w naszych czasach: zachodnia cywilizacja wydaje się zagubiona, żegluje na wyczucie. Ale Kościół, dzięki Słowu Bożemu, przenika wzrokiem te mgły. Nie posiada technicznych rozwiązań, ale nie spuszcza z oka celu i oferuje światło Ewangelii wszystkim ludziom dobrej woli, z każdego narodu i kultury. Jest to także misją papieskich przedstawicieli przy państwach i organizacjach międzynarodowych. Właśnie dzisiaj miałem szczęście udzielić święceń biskupich dwóm nowym nuncjuszom apostolskim. Powierzmy Maryi Pannie ich posługę oraz ewangelizacyjne dzieło całego Kościoła”.

Pozdrawiając na zakończenie pielgrzymów Benedykt XVI w pierwszym rzędzie złożył świąteczne życzenia Kościołom Wschodnim, które rozpoczynają Boże Narodzenie zgodnie z kalendarzem juliańskim. Następnie przypomniał, że w Objawienie Pańskie obchodzony jest Dzień Misyjny Dzieci, promujący wśród najmłodszych ducha misji i solidarności. Wśród papieskich pozdrowień nie zabrakło też słowa po polsku. 

„Serdecznie pozdrawiam Polaków, a szczególnie uczestników Orszaków Trzech Króli, które dzisiaj przemierzają polskie miasta. Są one symbolem pokoleń ludzi, którzy śladem mędrców ze Wschodu idą do Betlejem w poszukiwaniu Boga. Niech ta inscenizacja przybliży wszystkich do Chrystusa, który nam się objawił i żyje w swoim Kościele. Waszym modlitwom polecam wyświęconego dziś nowego arcybiskupa nuncjusza, waszego rodaka i z serca wam błogosławię”.

tc/rv


***

Wyznawcy prawosławia w Rosji rozpoczęli obchody Bożego Narodzenia zgodnie z kalendarzem juliańskim. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl wystosował z tej okazji specjalne orędzie skierowane do duchowieństwa i wiernych.

6 stycznia rano, w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl odprawił liturgię wigilijną według rytu świętego Bazylego Wielkiego. Wiernych prawosławnych obowiązuje ścisły post. Wieczorem mogą spożyć jedynie tzw. biedną kutię przygotowaną z pszenicy, popijaną kompotem z suszonych owoców. Dopiero po nocnej liturgii Bożego Narodzenia rozpocznie się świętowanie z obfitym spożywaniem potraw świątecznych. Nocnej liturgii w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela przewodniczyć będzie zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Na liturgii mają być obecni przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych i korpusu dyplomatycznego.

Patriarcha Cyryl wystosował orędzie do wiernych i narodu, w którym wskazał na najważniejsze akcenty przeżywanej uroczystości. Podkreślił, że Boże Narodzenie niesie dla wszystkich nadzieję na pomoc z Nieba w rozwiązywaniu ludzkich problemów na drodze do wieczności, objawioną w bezbronnym Dzieciątku, które samo potrzebuje uwagi i troski. Wskazał na wydarzenia niełatwego dla wielu narodów ubiegłego roku, które wystawiły na próbę wiarę i wytrwałość wielu ludzi. Przestrzegł przed niebezpieczeństwem wyzwań współczesności, które kuszą człowieka, aby stał się jedyną miara prawdy, sam decydował, co jest dla niego dobre a co złe, wyrzekając się przy tym Prawdy Bożej, narażając duszę na szkody i pozbawienie Życia Wiecznego.

Nadzieję na pokonanie pokus dzisiejszego świata budzą według patriarchy Cyryla tłumy wiernych zebranych na liturgiach dzisiejszej uroczystości.

W. Raiter, Moskwa

Radio Watykańskie