"Książką Dariusza Karłowicza stawia problem rzadko dziś podejmowany. Czy jest jakiś związek między męczeństwem a prawdą?"
To ostatnia okazja, aby załapać się na książkę Dariusza Karłowicza, wydaną po raz pierwszy w 2000 roku, wznowioną przez Frondę w 2007 roku, której ostatnie kilkadziesiąt egzemplarzy trafia do sprzedaży w księgarni Teologii Politycznej.
Tematem ksiązki jest męczeństwo pojęte jako kategoria filozoficzna. Główne pytanie dotyczy wartości dowodowej chrześcijańskiego świadectwa śmierci. Jest to nie tylko problem o podstawowym znaczeniu dla zrozumienia gwatłownej ekspansji starożytnego Kościoła, ale także kluczowy problem filozofii chrześcijańskiej. Koncepcja świadectwa śmierci, ukształtowana na przełomie II i III wieku, do dziś ogniskuje zainteresowanie teologów. Świadectwo jest bowiem rdzeniem chrześcijańskiej koncepcji doskonałości - podstawowym wyzwaniem i powołaniem uczniów Chrystusa.
Książką Dariusza Karłowicza stawia problem rzadko dziś podejmowany. Czy jest jakiś związek między męczeństwem a prawdą? Czy śmierć Sokratesa czyni wiarygodną jego filozofię? Czy śmierć Jezusa czyni wiarygodnym Objawienie?
Ryszard Legutko
Jest to książka o tym, że nie każde szukanie prawdy jest szukaniem mądrości.
Jacek Salij OP
Dariusz Karłowicz (ur. 1964), dr filozofii, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, wraz z Markiem A. Cichockim założyciel i wydawca rocznika „Teologia Polityczna”.
Przejdź do księgarni