Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Cantar Lontano, Ghiselin Danckerts, Missa de Beata Virgine

Płyta „Missa de Beata Virgine" zasługuje na szczególną uwagę bardziej nawet nie ze względu na samą Mszę, ile raczej ze względu na pojedyncze motety Danckertsa, ułożone tutaj w charakterze części zmiennych, czyli propriów, uzupełniających części stałe mszy. Są one wykonane w wyjątkowo spektakularny sposób – pisze Antonina Karpowicz-Zbińkowska w cyklu „Perły muzyki dawnej”.

Marco Mencoboni to włoski klawesynista i organista, uczeń m.in. Tona Koopmana oraz Gustava Leonhardta. Jest także twórcą wokalnego zespołu Cantar Lontano. Znany jest również dość kontrowersyjnych pomysłów dotyczących miejsca i sposobu wykonywania muzyki sakralnej. Z zespołem tym nagrał odnalezioną niedawno Mszę de Beata Virgine nieco zapomnianego XVI-wiecznego kompozytora franko-flamandzkiego Giselina Danckertsa (ok. 1505-1565).

Kompozytor ten znany był bardziej nawet jako teoretyk muzyki. Brał udział, w charakterze sędziego w publicznej debacie (gdyż tak niegdyś rozstrzygano spory naukowe) temat natury skal muzycznych pomiędzy Vincente Lusitano a Nicolą Vincentino, w której sprzeciwiał się poglądom Vincentina.

Sam natomiast był zatrudniony jako śpiewak w kapeli papieskiej, czyli sławnej Cappella Sistina, jednak po Soborze Trydenckim został z niej zwolniony i to z dość niepochlebną opinią.

Płyta Missa de Beata Virgine zasługuje na szczególną uwagę bardziej nawet nie ze względu na samą Mszę, ile raczej ze względu na pojedyncze motety Danckertsa, ułożone tutaj w charakterze części zmiennych, czyli propriów, uzupełniających części stałe mszy. Są one wykonane w wyjątkowo spektakularny sposób, mianowicie wyłącznie męskimi głosami, ale z dodaniem głosu basso profondo, który pełni tu rolę zbliżoną do bourdonu. Trzeba przyznać, że ta muzyka i to właśnie wykonanie podnosi wszystkie włoski na skórze.

Oto 5-głosowy motet Gaudeamus omnes in Domino, który pełni tu rolę introitu.

A tu wyjątkowo piękny motet Alleluja. Assumpta est Maria.

I wreszcie offertorium Felix namque es.

Całość płyty można znaleźć pod tym linkiem:

&list=OLAK5uy_k3-Ym_MtaxX-ghD_Dw3ely2HpbDZ3sNio&index=1

PROO NIW belka teksty53