Abp Józef Życiński nie żyje

Arcybiskup przebywał w Rzymie na sesji plenarnej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

 

 

Arcybiskup przebywał w Rzymie na sesji plenarnej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

 

 

 

Był kapłanem, teologiem i filozofem.

Urodził się 1 września 1948. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 roku uzyskał doktorat na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Był także doktorem filozofii (Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie). Od 1980 roku kierował Katedrą Logiki i Metodologii Nauk na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Później dziekan Wydziału Filozoficznego tej uczelni.

Członek Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu, Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych oraz Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Jako metropolita lubelski był Wielkim Kanclerzem KUL.

Autor m.in. "The Structure of the Metascientific Revolution", "Teizm i filozofia analitycza", "Język i metoda", "The Human Person and Philosophy in the Contemporary World", "Wszechświat i filozofia", "Drogi myślących", "Filozofować w kontekście nauki", "Wszechświat: maszyna czy myśl", "Trzy kultury", "Medytacje Sokratejskie", "Dylematy ewolucji", "Matematyczność przyrody", "Ułaskawianie Natury", "Bóg Abrahama i Whiteheada", "Granice racjonalności", "Sacrum i kultura", "Elementy filozofii nauki", "Ziarno samotności", "Uczestnicy Bożych tajemnic", "Na zachód od domu niewoli"

Od 4 listopada 1990 r. do 14 czerwca 1997 r. był biskupem tarnowskim. Dnia 14 czerwca 1997 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim.

Tak wspominał go dziś abp Józef Michalik: Wybitny biskup, wybitny profesor filozofii, człowiek błyskotliwej inteligencji, ale i autentyczny człowiek Kościoła.

Requiem aeternam.