„33 Listy z Atlasu” to opowieść m.in. o: pysze i pokorze, posłuszeństwie i syndromie „pustych rąk”, losie wędrowca i ogołoceniu, czyli tzw. „zielonym męczeństwie”. A także o tym, jak się modlić, by dzięki szkole medytacji odnaleźć antidotum na religijne barbarzyństwo. Teologia polityczna objęła patronatem książkę autorstwa o. Michała Zioło OCSO
Tytuł: „33 listy z Atlasu. Antidotum na religijne barbarzyństwo”
Autor: Michał Zioło OCSO
Rok wydania: 2024
Wydawca: Wydawnictwo W drodze
Liczba stron: 296
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788379066780
Tytułowe 33 listy napisane zostały przez polskiego mnicha trapistę Michała Zioło OCSO do przyjaciela, francuskiego szlachcica i eremity Florentina Benoit d’Entrevaux. Połączyła ich poezja – jako mistrzowski skrót rzeczywistości – oraz chrzest. A także wspólne pragnienie, by zostać świętymi i otworzyć się na Miłość.
Dlaczego forma listu? Bo jest inny niż klasyczne podręczniki duchowości. „List niczego nie sugeruje, nie radzi, nie wymaga, właściwie nie zajmuje się »życiem duchowym«, tylko dzieli się tym wszystkim, co jest w zasięgu pióra nadawcy z gór, toczy się czasami jak górski potok, ale częściej płynie jak spokojna rzeka niosąca w sobie wszystko: i piasek, i muł, gałęzie drzew i stary kalosz”.
– List czasami wsiąka w piasek, jeśli nikogo nie obchodzi. I tak jest dobrze. Ale niekiedy coś przyniesie na swoim grzbiecie, jedno słowo, jedno zdanie, czasami olśnienie. Jakby wbrew naszym skrajnym apetytom i duchowemu obżarstwu. Tak komunikują się mnisi – napisał Michał Zioło OCSO w książce 33 listy z Atlasu. Antidotum na religijne barbarzyństwo.
W książce poruszony jest temat życia duchowego i monastycznego, z przytoczonymi na jego tle wspomnieniami o męczennikach z Tibhirine.
33 Listy z Atlasu to opowieść m.in. o: pysze i pokorze, posłuszeństwie i syndromie „pustych rąk”, losie wędrowca i ogołoceniu, czyli tzw. „zielonym męczeństwie”. A także o tym, jak się modlić, by dzięki szkole medytacji odnaleźć antidotum na religijne barbarzyństwo; o umieraniu dla świata i samego siebie; o starzeniu się, acedii i zniechęceniu; o świętych, którzy poprzedzali autora w murach Mideltu; o współczesnym człowieku, o poszukiwaczach prawdy; o pracy duchowej nad wadami, grzechami i słabościami, o życiu teraźniejszością oraz o uważności i wdzięczności.
O autorze:
Michał Zioło OCSO – jedyny polski trapista, były dominikanin. Obecnie mieszka w klasztorze Notre Dame de l’Atlas w Maroku. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się: Dziennik Galfryda, Inne sprawy, Jedyne znane zdjęcie Boga, Listy do Lwa, Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?, Modlitwy wiecznego poniedziałku, Piosenka humbaka, a w 2018 roku wywiad rzeka zatytułowany Po co światu mnich?
Książka „33 listy z Atlasu. Antidotum na religijne barbarzyństwo” do nabycia w wydawnictwie https://wdrodze.pl/produkt/33-listy-z-atlasu-antidotum-na-religijne-barbarzynstwo/