Choć nigdy nie zaangażował się w politykę bezpośrednio, ks. Jerzy Popiełuszko stał się jedną z najbardziej politycznych postaci doby PRL i III RP, zarówno za życia, jak i po śmierci. Jego opowiedzenie się za moralnym dobrem, posługa duszpasterska i heroiczna śmierć w sposób trudny do ujęcia zmieniły oblicze Polski. 19 października minęło 35 lat od męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. Dziś chcemy spojrzeć na błogosławionego w kontekście wielowiekowej historii Polski, w kluczu zmagań ludzi Kościoła z władzą totalitarną oraz w indywidualnych dramatów i rozterek, z którymi mierzyli się Polacy w ubiegłym stuleciu.
W dyskusji udział wezmą:
➤ Ewa Czaczkowska (autorka książki Ksiądz Jerzy Popiełuszko);
➤ Ks. Jan Sochoń (autor książki Męczeństwo i miłość);
➤ Jan Żaryn (historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego);
➤ Mikołaj Marczak (Teologia Polityczna - prowadzenie)
Gdzie: redakcja Teologii Politycznej, ul. Koszykowa 24/7, Warszawa
Kiedy: 29 października (wtorek)
Godz. 18.00
Wstęp wolny!
Jak pisze ks. Jan Sochoń w swojej najnowszej książce Męczeństwo i miłość. W kręgu kultury przykościelnej, która niebawem ukaże się nakładem Teologii Politycznej: „rzeczywistość Kościoła była alternatywnym miejscem doznań, więzi społecznych czy doświadczeń. Już nie podporządkowanych zideologizowanej, partyjnej rzeczywistości, ale autentycznej możliwości dążenia do prawdy, także prawdy o własnym narodzie i historii, możliwość doznawania piękna i postępowania według dobra.”
Ks. Sochoń w swojej książce przedstawia owoc swojego długoletniego namysłu nad dziedzictwem księdza Jerzego, rzucając także nowe światło na jego wyjątkowe świadectwo (przeczytaj więcej w numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „Popiełuszko. Fenomen świętości”).
***
Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.