[29 KWIETNIA] Ikonoklazm wiecznie żywy? // Garnczarska, ks. Naumowicz, ks. Woźniak

29 kwietnia o godz. 18.00 w redakcji Teologii Politycznej odbędzie się debata „Ikonoklazm wiecznie żywy? Zakazane obrazy dawniej i współcześnie” wokół wydanej przez nas książki Alaina Besançona „Zakazany obraz”. Rozmawiać będą Magdalena Garnczarska, ks. Józef Naumowicz i ks. Robert Woźniak. Serdecznie zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Ikonoklazm wiecznie żywy? Zakazane obrazy dawniej i współcześnie”, poświęcone analizie książki Alaina Besançona „Zakazany obraz”. Autor wnikliwie bada historię przedstawień boskości, analizując zarówno okresy akceptacji, jak i sprzeciwu wobec obrazów w tradycji chrześcijańskiej. Szczególną uwagę poświęca wpływowi myśli Jana Kalwina na postrzeganie obrazów sakralnych oraz związkom między ikonoklazmem a awangardą artystyczną. Podczas spotkania zastanowimy się, w jaki sposób współczesne kontrowersje wokół obrazów odzwierciedlają dawne dylematy teologiczne i artystyczne. To doskonała okazja, aby zgłębić złożoną problematykę ikonoklazmu i jego wpływ na współczesną kulturę wizualną.​

W dyskusji udział wezmą:

Magdalena Garnczarska - Ukończyła historię sztuki i filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obroniła pracę doktorską p.t.: Światło i blask. O znaczeniu złota w sztuce bizantyńskiej.

ks. Józef Naumowicz - historyk, patrolog i znawca historii wczesnego chrześcijaństwa i późnego antyku, także historii Bizancjum i starożytnej Armenii.

ks. Robert Woźniak - teolog dogmatyk. Zajmuje się teologią trynitarną, zagadnieniami możliwości i natury metafizyki trynitarnej, teologiczną teorią poznania.

Prowadzi:
Tomasz Herbich – Teologia Polityczna

Kiedy: 29 kwietnia (wtorek), 18:00
Gdzie: redakcja Teologii Politycznej, ul. Koszykowa 24/7, Warszawa

Wstęp wolny – zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury