23 maja - Spotkanie z Albertem Lichanowem, autorem książki NIKT

23 maja 2012 r. (środa)
godz. 18.00
Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury
Warszawa, ul. Belwederska 25

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury
oraz Wydawnictwo Trio
zapraszają na promocję książki

Alberta Lichanowa
Nikt

spotkanie poprowadzi
Anna Maruszeczko

23 maja 2012 r. (środa)
godz. 18.00
Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury
Warszawa, ul. Belwederska 25

 

To książka o krzywdzie i cierpieniu, na jakie skazują swoje dzieci nieodpowiedzialni dorośli. Nikt to powieść o tragicznym losie wychowanka rosyjskiego domu dziecka, który schodzi na złą drogę, gdyż zainteresowanie sobą, którego pragnie i gorliwie szuka, znajduje tylko w środowisku przestępczym.

Tytułowy Nikołaj Toporow, Kola, tego imienia nikt w sierocińcu nie używa (w domu dziecka wszystkie dzieci były bezimienne), jest znany pod pseudonimem Toporek. Porzucony w  niemowlęctwie przez matkę, jako wychowanek sierocińca ma niewielkie szanse na normalne życie. Zamknięty w sobie, skryty i milczący, ale w głębi duszy wrażliwy, obserwuje uważnie otaczającą go rzeczywistość. Dostosowuje się do wymogów życia w sierocińcu, które uczy bezwzględności w walce o siebie, doraźności w przyjaźni i koleżeństwie, braku poczucia czasu i porządkowania wszystkiego na komendę. Jedyne ciepło, jakiego tam doświadcza Kola, to dodatkowa porcja zupy podarowana przez Daszę, kucharkę okradającą dzieci z jedzenia.

Dorastający Kola, trafiając do szkoły z internatem, szybko pojął, że jako chłopiec z sierocińca nie jest atrakcyjnym kolegą dla swoich rówieśników, bo kontakty z nim nie przynoszą nikomu żadnego pożytku. Jego losem przejmuje się tylko Walentin, weteran z Afganistanu i Czeczenii, zresztą także wychowanek sierocińca - przywódca grupy przestępczej wymuszającej haracze. Nadaje mu przydomek Nik – T, Nikołaj Toporow, Nikt. Uczy nie tylko przestępczego procederu, ale życia i funkcjonowania w świecie, pomaga w poszukiwaniach matki. Kola spotyka miłość i akceptację. Jest jednak jakby z urodzenia skazany na porażkę, bo światek przestępczy nie daruje błędów.