Zapraszamy na drugą debatę z cyklu „Re-thinking Solidarity” organizowaną z naukowcami Angelicum i Oxfordu

W piątek 20 listopada o godz. 15.00 odbędzie się druga z cyklu debat „Re-thinking Solidarity” poświęconych idei solidarności. Tym razem, zaproszeni do rozmowy goście przyjrzą się jej środowiskowym i ekonomicznym aspektom w kontekście międzypokoleniowym. Organizatorami przedsięwzięcia są: Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum, St. Benet’s Insititute z uniwersytetu Oxford, Centre for Democracy and Peace Building z Belfastu, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz środowisko Teologii Politycznej.

Webinarium w dniu 20 listopada nosi tytuł „Solidarity between the generations – environmental and financial sustainability”. Udział w nim wezmą:

Lord Alderdice – prowadzący;
s. Helen Alford OP, wicerektor Angelicum;
Kalypso Nicolaidis, Uniwersytet Oxford;
Carlos Fidalgo Gallardo, Uniwersytet w Sewilli;
Marek A. Cichocki, Teologia Polityczna.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

TRANSMISJA DEBATY:

Rejestracja na webinarium „Solidarity between the generations – environmental and financial sustainability”: KLIKNIJ TUTAJ 

Kim są uczestnicy debaty:

s. Helen Alford OP urodziła się w 1964 r. w Londynie. Jest dominikanką oraz prorektorem Angelicum. We wrześniu 2020 r. Papież Franciszek mianował ją członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Zajmuje się ekonomią, etyką oraz historią chrześcijańskiej myśli społecznej. Jest autorką wielu publikacji na temat teorii zarządzania, technologii skoncentrowanej na człowieku oraz społecznej odpowiedzialności biznesu, m.in. Managing As If Faith Mattered (2001), Preaching Justice: Dominican Contributions to Social Ethics in the Twentieth Century (2007), Fondare la responsibilità sociale d’impresa (2008), Rich and Poor: Rebalancing the Economy (2010).

Kalypso Nicolaïdis urodziła się w 1962 r. w Paryżu. Naukowo zajmuje się m.in. stosunkami międzynarodowymi, zarządzaniem globalnym, post-kolonializmem, integracją europejską oraz teorią gier. Wykłada stosunki międzynarodowe i pełni funkcję dyrektora Centrum Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Była profesorem na Uniwersytecie Harvard. Jest autorką wielu publikacji m.in. The Federal Vision: Legitimacy and Levels of Governance in the US and the EU (2001), European Stories: Intellectual Debates on Europe in National Contexts (2010), Echoes of Empire: The Present of Europe’s Colonial Pasts (2015) oraz Exodus, Reckoning, Sacrifice: Three Meanings of Brexit (2019).

Carlos Fidalgo Gallardo jest specjalistą w zakresie prawa formalnego. Wykłada na Uniwersytecie w Sewilli oraz m.in. na Uniwersytecie Nawarry czy Universidad Centroamericana (Nikaragua). Był doradcą przewodniczącego Komitetu ds. Człowieka i Biosfery UNESCO. Jest członkiem Hiszpańskiej Akademii Królewskiej Prawoznawstwa i Ustawodawstwa. Jest autorem licznych artykułów oraz książek, m.in. o amerykańskiej zasadzie wykluczenia, o prawach człowieka czy trybunałach międzynarodowych.

Marek A. Cichocki urodził się w 1966 r. w Warszawie. Jest filozofem, germanistą, politologiem, znawcą stosunków polsko-niemieckich. Współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie i redaktor naczelny pisma „Nowa Europa”. Profesor w Collegium Civitas a w latach 1998-2015 wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Był doradcą społecznym Prezydenta RP ds. traktatu konstytucyjnego i przyszłości UE oraz polskim negocjatorem Traktatu Lizbońskiego UE. Autor książek Ciągłość i zmiana. Czy konserwatyzm może nie być rewolucyjny? (1999), Porwanie Europy (2004), Władza i pamięć. O politycznej funkcji historii (2005), Problem politycznej jedności w Europie (2012) oraz Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii (2018).

Debatę poprowadzi Lord John Alderdice – brytyjski polityk, członek partii Liberalno-Demokratycznej. Z zawodu jest psychiatrą. Jako lider Partii Sojuszu Irlandii Północnej odegrał znaczącą rolę w negocjacjach Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 roku. Prowadzi wykłady i zajęcia na Oxfordzie na temat rozwiązywania konfliktów i rozumienia fundamentalizmu, radykalizacji i terroryzmu. Od 1996 roku zasiada jako dożywotni członek Izby Lordów. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Izby Lordów.

*

Za nami pierwsza z debat. Odbyła się ona 23 października 2020 r. pod tytułem: „Solidarity, religion and inter-faith dialogue”. Jej uczestnicy skupili się na zagadnieniach związanych z religijnym aspektem idei solidarności. W webinarium uczestniczyli: Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna), Nazila Ghanea (Uniwersytet Oxford), Daniel Greenberg (Jewish Law and Ethics), Jarosław Kupczak OP (Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum / Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie). Rozmowę moderował Lord Alderdice
KLIKNIJ – zobacz nagranie i przeczytaj relację z debaty.

*

Kalendarz nadchodzących debat „Re-thinking Solidarity”:

20 listopada 2020 – Solidarity between the generations – environmental and financial sustainability;
18 grudnia 2020 – Solidarity, politics and political psychology;
19 lutego 2021 – Solidarity, equality and social justice.

Wszystkie webinaria rozpoczynają się o godzinie 15:00.

Debaty organizowane są przez Instytut Kultury Św. Jana Pawła II na Angelicum wraz z St. Benet’s Institute (Uniwersytet Oxford), Centre for Democracy and Peace Building z Belfastu, Instytutem Kultury Polskiej w Londynie oraz ze środowiskiem polskich katolickich intelektualistów skupionych wokół rocznika „Teologia Polityczna”. 

Cykl „Re-thinking Solidarity” jest próbą refleksji nad tym kluczowym z perspektywy społecznej pojęciem w  40 lat po powstaniu polskiej „Solidarności” – a więc pierwszego niezależnego związku zawodowego w bloku sowieckim, ruchu, który odegrał ogromną rolę w upadku komunizmu i pokojowym przejściu do demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Gromadząc wybitnych myślicieli pragniemy, aby cykl debat „Re-thinking Solidarity” przyczynił się do ponownego przemyślenia, czym w dzisiejszej dobie jest i powinna być solidarność. W świetle dokonujących się zmian, rosnących nierówności, bezrobocia, fal migracji, geopolitycznych napięć oraz społecznych i ekonomicznych konsekwencji pandemii COVID-19 pytanie o solidarność staje się szczególnie istotne.

Z listą nazwisk uczestników debat można zapoznać się pod linkiem: http://democracyandpeace.org/solidarity/ 

Fb poziom graf