Drugie spotkanie IV Festiwalu Teologii Politycznej – Leopold Tyrmand. Pisarz

Zapraszamy na drugie wydarzenie w ramach IV Festiwalu Teologii Politycznej: Tyrmand. Pisarz! W trakcie spotkania, które odbędzie się w najbliższą środę, będziemy rozmawiać o dorobku literackim autora „Złego” i jego wytrawnym warsztacie pisarskim. W debacie udział wezmą: Wojciech Tomczyk, Dariusz Gawin i Mariusz Urbanek. Fragmenty prozy Tyrmanda odczyta Andrzej Ferenc. Po dyskusji wyświetlany będzie film „Zły” w reżyserii Jerzego Sztwiertnii. Spotkanie tylko online!

Debiut – i od razu bezkonkurencyjny w swojej klasie bestseller. „Zły”, arcywarszawska powieść Tyrmanda, żyje w pamięci czytelników do dziś. A co z resztą twórczości? W jego dorobku pisarskim jest jeszcze pięć innych powieści, dwa tomy opowiadań i duży zbiór publicystyki. Świetny warsztat pisarski, jaki wypracował jako dziennikarz, pragnął przekuć w sławę literacką — chciał zostać zapamiętany jako pisarz. Za swoją bezkompromisową (i nad wyraz celną) zjadliwość w portretowaniu rzeczywistości otrzymał jednak nie sławę, lecz zakaz publikowania. Spróbował drugi raz, w Stanach Zjednoczonych, gdzie marzył o napisaniu jeszcze kilku polskich powieści. Zamiast tego rzucił się na głębokie wody obcego języka i opisu amerykańskiej rzeczywistości, która w wielu wymiarach go zadziwiła i oburzyła. Pisał dla „New Yorkera”, był stałym korespondentem paryskiej „Kultury”, a później londyńskich „Wiadomości Literackich”, redagował i wydawał „Chronicles of Culture” — i nie przestawał zaskakiwać językiem, poglądami, formą.

W spotkaniu udział wezmą:

Wojciech Tomczyk – dramaturg, scenarzysta i producent filmowy. Autor m.in. przetłumaczonej na dziewięć języków sztuki „Norymberga”, za którą otrzymał nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry.

Dariusz Gawin – historyk idei i publicysta; podejmuje badania nad historią polskiej myśli politycznej i społecznej oraz związkami literatury i filozofii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Mariusz Urbanek – pisarz, publicysta, redaktor miesięcznika „Odra”, kierownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, autor kilkunastu biografii, w tym Leopolda Tyrmanda „Zły Tyrmand”.

Prozę czyta Andrzej Ferenc – aktor filmowy i teatralny, lektor, narrator, reżyser i wykładowca akademicki, grał w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, założyciel sceny w Domu Literatury w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film "Zły" (reż. Jerzy Sztwiertnia).

Dołącz do wydarzenia online na Facebooku

Gdzie: Wydarzenie online
Kiedy: 7 października 19:00
LINK DO TRANSMISJI ONLINE

[ZOBACZ] Harmonogram IV Festiwalu Teologii Politycznej – Leopold Tyrmand. Bikiniarz // Pisarz // Konwertyta

[ZOBACZ] Nagranie pierwszej odsłony IV Festiwalu Teologii Politycznej: Tyrmand. Bikiniarz

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Współpraca: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Partnerzy: Instytut Tomistyczny, TVP Kultura, Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, Rzeczpospolita