Podczas Gali Otwarcia Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Wojciech Tomczyk otrzymał nagrodę specjalną za całokształt twórczości.
Podczas Gali Otwarcia Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Wojciech Tomczyk otrzymał nagrodę specjalną za całokształt twórczości
24 września w Gdyńskim Centrum Filmowym miała miejsce uroczysta Gala Otwarcia Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Poza laureatami obecni byli także znakomici goście - między innymi córka generała Andersa, Anna Maria Anders i wokalistka Katy Carr.
Wyjątkowym momentem gali było wyróżnienie Wojciecha Tomczyka, który za całokształt twórczości otrzymał "Platynowy Opornik". Reżyser dziękował w słowach:
"Ta nagroda to niezwykle zaszczytny wyraz uznania. Cieszę się, że otrzymałem tę nagrodę od Pani Lidii Lwow-Eberle. Ona reprezentuje ludzi, którym chciałem podziękować. Ludzi, którzy na własnej skórze odebrali lekcję życia twarzą w twarz z dwiema antycywilizacjami."
Tomczyk ponadto, zaskakując zgromadzoną publiczność, podjął zobowiązanie:
"Sprawdziłem. Dziś 97 lat miałby Hieronim Dekutowski. Zobowiązuję się w tym miejscu, że za trzy lata zobaczą tu Państwo film fabularny »Zapora«".
Treść uzasadnienia przyznania Tomczykowi nagrody, którą odczytała Magdalena Pawlicka, brzmiała:
"Wojciech Tomczyk – wybitny dramaturg, scenarzysta i producent, który w świecie polskich mediów zajmuje miejsce szczególne. Jest jednym z bardzo niewielu scenarzystów, który rozumie realia kraju, w którym naprawdę żyjemy i wie jak ważne jest, byśmy mieli tego świadomość. Jego sztuki oraz scenariusz wyróżniają się doskonałym zakorzenieniem akcji w konkrecie polskiej rzeczywistości oraz specyficznym dystansem, ironią i – jak samo o sobie mówi w ślad za swym profesorem Zbigniewem Raszewskim – »konstruktywnym pesymizmem«".
„Platynowy Opornik” jest nagrodą przyznawaną za całokształt twórczości, którą twórca otrzymuje ją przede wszystkim za wytrwałe podejmowanie trudnych tematów, bezkompromisowość w ich realizacji oraz niezależność w pracy twórczej. To wyraz wdzięczności za przyczynianie się do zachowania pamięci narodowej.
opracował Jakub Pyda